kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Ekim 2008, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

"Dünya ekenomik krizde, Türkiye bağışık değil"

Giriş Saati : 07.10.2008 11:52
Güncelleme : 07.10.2008 18:36
Yeni Haber
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, küresel ekonominin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek, ''Ama geçmişle, hatta bazı benzer ülkelerle karşılaştırılmayacak kadar daha az kırılgan, sağlıklı, daha dayanıklı bir yapıya sahip olduğumuz düşüncesindeyim'' dedi.

Şimşek, Aksigorta ve Cenevre Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen "Fırsatlar & Zorluklar: Gelişmekte Olan Ülkelerde Sigortacılık ve Türkiye'nin Potansiyeli" konulu Uluslararası Sigortacılık Konferansının onur konuğu olarak bir konuşma yaptı.

Bakan Şimşek, dünyanın aslında çok ilginç bir dönemden geçtiğini ifade ederek, ''Muhtemelen dünya vatandaşları olarak hatırlamak istemediğimiz bir dönemden geçiyoruz. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu kendisini çok daha bariz bir şekilde ortaya koyuyor. Daha önceden haritası çizilmemiş, çok denklemli, çok boyutlu sorunlarla karşı karşıyayız. Ama bütün bunlardan tabii ders çıkaracağız'' diye konuştu.

Dünyada şu anda yaşanan finansal, ekonomik kriz ve bunun Türkiye'ye etkilerine dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti:
''Küresel ekonomi sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Türkiye buna bağışık mı? Hayır değil. Ama geçmişle, hatta bazı benzer ülkelerle karşılaştırılmayacak kadar daha az kırılgan, sağlıklı, daha dayanıklı bir yapıya sahip olduğumuz düşüncesindeyim. Her şeyin başında bütçe disiplini sağlandı. Borç dinamikleri, kamu borcunun kendisi endişe kaynağı olmaktan çıktı. Gerek net gerek brüt bazda Türkiye'nin kamu borç stokunun milli gelire oranı bir çok ülkeyle karşılaştırılmayacak kadar düşük düzeyde.''

Mehmet Şimşek, mayıs ayında orta vadeli mali çerçeveyi oluşturduklarını anımsatarak, o çerçeve içinde trendi aynı şekilde devam ettireceklerini, bu konudaki kararlılıkta bir azalmanın söz konusu olmadığını, aynı trendin bu yıl devam ettiğini ve gelecek senelerde de devam edeceğini söyledi.

''TÜRKİYE'YE ÖZGÜ BİR KAYGI YOK''
Bütçe anlamında Türkiye'nin elinin geçmişle karşılaştırılmayacak kadar sağlam boyutta olduğunu vurgulayan Şimşek, bankacılık sektörünün de çok sağlam bir yapıya kavuştuğunu, sektörde son birkaç yıldır sermaye getirisinin oldukça yüksek seviyede seyrettiğini, aktif kalitesinin iyi olduğunu ifade etti.

Bankacılık sektöründe eskiden olduğu gibi anlamlı bir döviz pozisyonunun da olmadığının altını çizen Şimşek, sektörün makro istikrarsızlığı derinleştiren bir unsur olmaktan çıkıp, tam aksine özellikle yaşanan zorlu dönemde Türkiye'nin şoklara karşı dayanıklılığını artıran unsur haline geldiğini kaydetti.

Bakan Mehmet Şimşek, ''Bugün gelinen noktada dünyadaki bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye'ye özgü bir kaygı yok. Türkiye, kendi içindeki sisteme baktığımız zaman oldukça sağlıklı bir şekilde devam ediyor'' dedi.

Gerçekleştirdikleri reformlarla ülkenin büyüme potansiyelinin artırılabileceğini gösterdiklerini dile getiren Şimşek, Türkiye'nin sahip olduğu, ''muazzam demografik'' fırsatın yüksek büyüme için önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

AA