kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ağustos 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Olimpiyat dönüşü düğün var

Yeni Haber
Olimpiyat Şampiyonu milli güreşçi Ramazan Şahin, Pekin dönüşü Dağıstan'da nişanlısıyla dünya evine girecek.

Çifte mutluluk yaşayan 25 yaşındaki Ramazan Şahin'in hayatı ise tam bir film gibi. Çeçen asıllı olan ve annesi Dağıstan'ın Mahaçkale şehrinde yaşayan Olimpiyat Şampiyonu Ramazan Şahin, 3 yıl önce zamanın Güreş Federasyonu Başkanı Recai Ustaoğlu'nun talebi üzerine Dağıstan'da güreşçi aramaya başlayan Dağıstan asıllı antrenör Adem Bereket tarafından Türkiye'ye getirildi. Asıl soyadı İrbayhanov olan Ramazan, Türk vatandaşı olunca zamanın Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in soyadı olan Şahin soyismini aldı. Babası hayatını kaybettiği için "Öksüz" lakabı takılan Ramazan, Tekelspor Kulübü'nde ve daha sonra Amasya Şekerspor'da mindere çıktı.

Ramazan Şahin, son olarak ise Pekin Olimpiyatları'na gitmeden 15 gün önce İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a transfer oldu. Pekin Olimpiyatları'nda 66 kiloda Ukraynalı rakibi Andriy Stadnik'i yenerek Olimpiyat Şampiyonu olan Çeçen asıllı güreşçi, daha önce de 2007 yılında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde Dünya Şampiyonu, 2008 yılında ise Finlandiya'da Avrupa Şampiyonu oldu. Devlet tarafından 2 bin cumhuriyet altınıyla ödüllendirilecek Ramazan Şahin'e kulübü ve sponsorlar da destek çıkacak. Hocası ve kulübü de devlet tarafından cumhuriyet altınlarıyla ödüllendirilecek. 66 kiloda Olimpiyat Şampiyonu olan Ramazan, en çok milli takımın antrenörlüğünü yapan amcası İshak İrbayhanov'u sevindirdi.

Kısa süre sonra dünya evine girmeye hazırlanan Ramazan, şampiyonluğunu ve madalyasını amcası İshak İrbayhanov'a armağan etti. Ramazan, olimpiyatta ilk kez Türk Milli Takımı'nda güreşmenin heyecanını, hem de kendisini Türkiye Güreş Federasyonu yetkililerine öneren amcası İshak İrbayhanov'u mahcup etmek istememesinin sorumluluğunu taşıdığını söyledi. Doğup büyüdüğü Rusya'nın Dağıstan bölgesinde güreşin adeta bir hayat tarzı olduğunu vurgulayan 4 çocuklu bir ailenin 3. çocuğu olan Ramazan, "Dağıstan'da neredeyse herkes güreş sporuyla ilgilenir. Amcam da Dağıstan'ın önde gelen antrenörleri arasında. Kendisine son derece güveniyorum. Zaten daha önce Rus Milli Takımı'nda da görev yaptı.

Türkiye'ye gelmem de onun sayesinde oldu. Başlangıçta Türkiye'de bazı tepkilerle ve eleştirilerle karşılaştım. Bu bende baskıya neden oldu. Fakat zamanla takım arkadaşlarımla kaynaştık. Türkiye'de kendimi
yabancı gibi hissetmiyorum. Dünya Şampiyonluğu'nun ardından olimpiyatta da amcamın yüzünü kara çıkarmadım. Bundan sonra katılacağım müsabakalarda çok daha büyük başarılara imza atacağımdan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Serbest Güreş Milli Takımı Antrenörü İshak İrbayhanov ise, yeğeninin kazandığı Olimpiyat Şampiyonluğu'nun gelecekte elde edeceği başarıların bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Ona baktığımda, minderde sanki Rusya'nın efsane güreşçilerinden Bouvaisar Saitiev'i görüyorum. İlerde bu başarılarını devam ettireceğine inanıyorum. Ramazan kendini sürekli geliştiriyor. Herkesin ondan gururla bahsetmesi beni de mutlu ediyor" diye konuştu.