kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ağustos 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yıldırım: Kaybettiğinizde kötüsünüz!

Yeni Haber
Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, kulüp başkanları ve yöneticilerinin yeni futbol sezonunda maçtan önce ve sonra demeç vermeyeceklerini, söyledi...
Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), Maslak Sheraton Oteli'nde, ''Spor Programlarını İzleme Eğilimleri Kamuoyu Araştırması'' sonuçlarını açıkladığı toplantıda konuşan Başkan Aziz Yıldırım, Türk sporunun bugünkü durumunun bu araştırmayla göz önüne konulduğunu ifade ederek, ''Maalesef Türk sporu kazanma üzerine kurulmuştur. Kaybettiğinizde kötüsünüzdür. Futbol Federasyonu, kulüpler ve medya beraber çalışırsa Türk sporu her zaman kazançlı çıkar'' dedi.

Vefat eden Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan ile futbolda başlayan güven ortamının yeni başkan Mahmut Özgener ile de devam ettiğini vurgulayan Aziz Yıldırım, ''Bu güven devam ettiği sürece kulüpler olarak hakemlerin, disiplin ve tahkim kurullarının aldığı kararlarda bir art niyet aramayacağız. Medya da aramasın. Bu araştırmada katılanlar, 'holiganları programların içine sokmayın' diyor. Yazılı medyanın hangisine yüzde ortalaması yapsak, hangi gazetelere inancınız çıkar. Bugün medyada yanlış yazdığını söylediğiniz konularda 'gazetenin daha çok satmasına ihtiyacımız var' diyerek olmamış olayları gündeme getiriyorsunuz. Alamayacağımız oyuncuları transfer yaptırıyorsunuz.'' diye konuştu.

Aziz Yıldırım, kulüp başkanlarıyla Eylül ayının Yıldırım10'unda toplantı yapacağını belirterek, ''Kulüpler olarak üzerimize düşen görevlerin bilincindeyiz. Amacımız Türk futbolunun ileri gitmesidir. Bununla ilgili gerekeni yapacağız.'' dedi.

''YÖNETİCİLER DEMEÇLERİNE DİKKAT EDECEK''

Federasyona destek olarak Türk futbolunun yapılanmasını sağlayacaklarını anlatan Aziz Yıldırım, şunları kaydetti:

''Bunu yaparken de medyanın desteğine ihtiyacımız var. Kulüp başkanları ve yöneticiler olarak maçtan önce ve sonra demeçler vermeyeceğiz, ortamı germeyeceğiz. Hakemler hakkında, disiplin, tahkim ve diğer kurullar arasında bir sorun olursa medya önünde değil kurullarla görüşerek doğrunun bulunması için çalışmalar yapacağız. Spor basını ve RTÜK başkanından beklentilerimiz var. Sporun bir şov, eğlence olduğunu görmeliyiz. Tribünlere ailelerin, çocukların gelmesini sağlamalıyız. Holiganlara gazetelerde yazı yazdırmamalıyız. Spor programlarının eğitici olmasında fayda görüyorum. Eleştiri her zaman yapılmalıdır. Eleştiri olduğu yerde gelişme de olur, ama bunlar yapıcı olmalı. RTÜK seviyeli, kaliteli, argoya yer verilmeyen program yapılmasını sağlamalıdır. Şiddet içeren görüntülerin yayınlanmaması gerek. RTÜK'ten maçlardaki kavgalar, kötü ve çirkin görüntülerin basında yer almamasını, tarafsız yayınların yapılmasını, eğitici ve düzeyli programların yapılmasını takip etmelerini beklemekteyiz.''