kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
18 Aralık 2008, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Emlak Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Emekliler dikkat!

Giriş Saati : 18.12.2008 11:35
Güncelleme : 18.12.2008 19:25
Yeni Haber
Mezardaki emeklinin maaşının çekilmesi haberleri tartışılmaya devam edilirken, ilginç bir gelişme daha yaşandı. Bazı sahtekârların emeklilere ulaşarak, 'ölüm yardımı vereceğiz' vaadiyle para topladığı ortaya çıktı. Vatandaşları uyaran Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), böyle bir uygulamalarının olmadığını vurguladı.

Konuyla ilgili bir duyuru yapan kurum, son günlerde kendi adını kullanarak kimliği belirsiz bazı kişilerin emekli aylığı alan vatandaşların evlerine gittiği ve 'ölüm yardımı vereceğiz' vaadiyle para topladığını kaydetti.

Açıklamada, "Ölüm yardımı ödemesi yapılabilmesi için para tahsil etmeye çalışan iyi giyimli ve yakalarında tanıtım kartı olan kişilerin olduğu yönünde ihbarlar gelmektedir. Özellikle İstanbul ilinde yoğunlaşan ihbarlardan, bu kişilerin evlerine gittikleri vatandaşlarımıza, sigorta müdürlüğünden geldiklerini belirterek, ölüm yardımı ödemesi yapılabilmesi için Kurumumuz adını kullanarak vatandaşlardan para tahsil ettikleri tespit edilmiştir." denildi. Ardından kurum çalışanlarının dolaşarak emekli maaşları ile ilgili işlem yapma yetkisi bulunmadığına işaret edilerek, bu kişilere aldanmamaları çağrısında bulunuldu.

Ayrıca yine bazı art niyetli kişiler tarafından 'Sosyal Güvenlik Dergisi' ya da 'Sosyal Sigorta Gazetesi' gibi yayın isimleri ile işyerlerine giderek bu yayınların satılmaya çalışıldığı tespit edildi. Bazı kişilerin esnafı, sosyal güvenlikte değişen yasaları öğrenmek için bu yayına abone olmaya zorladığını aktaran SGK, şu uyarıda bulundu:

"Bu tür yayınların Kurumumuzla ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca konuyla ilgili daha önce Kurumumuzca yasal girişimlerde bulunulmuş olup, işverenlerimizin söz konusu girişimlere asla itibar etmemelerini hatırlatır; Kurumumuza ait aylık periyotta çıkarılan ve ücretsiz olarak abonelerimize dağıtılan 'Sosyal Güvenlik Kurumu Aylık Haber Bülteni' adlı yayınımız dışında bir dergi ya da gazetemizin bulunmadığını kamuoyuna bildiririz."
Yasalarla belirlenen haller ve özel yetkilendirilen personeli haricinde hiçbir çalışanın tahsilat yapma yetkisinin bulunmadığına vurgu yapan SGK, bunun dışındaki hallerde Alo 155 ihbar hattına veya en yakın emniyet birimine başvurulmasını istedi.

CİHAN