kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
18 Aralık 2008, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Emlak Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Cepten çıkan sır fotoğraf

ABDURRAHMAN ŞİMŞEK / HABER MERKEZİ
18.12.2008
ABD Konsolosluğu'na saldıranlardan Erkan Kargın'ın eyleme cebinde "ilginç" bir fotoğrafla gittiği ortaya çıktı. Fotoğraf, Pakistan'da öldürülen El Kaide militanı bir Türk'e aitti..
Temmuz ayında ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na silahlı saldırı düzenleyen terörist hücrenin bir numaralı ismi Erkan Kargın'ın kendisi ile birlikte 3'ü polis toplam 6 kişinin öldüğü eyleme, cebinde Pakistan'da ölen Sercan Davutoğlu isimli El Kaide militanının fotoğrafıyla gittiği ortaya çıktı. Başkonsolosluğa düzenlenen saldırı ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in hazırladığı iddianame tamamlandı. İddianamede eylemin El Kaide'nin Türkiye'deki hücre yapılanması tarafından gerçekleştirildiği belirtilirken, SABAH'ın edindiği bilgiye göre, militanlardan Erkan Kargın'ın cebinden çıkan fotoğrafla ilgili önemli bir ayrıntı da yer alıyor. Buna göre Kargın cebinde Pakistan'da ölen Sercan Davutoğlu'nun fotoğrafı ile kanlı eyleme katılmıştı. 2007 yılında Pakistan'da öldürülen Davutoğlu, kod adı "Ahmet Ali" olan bir El Kaide militanıydı ve daha önce cihat için Pakistan'a gitmişti. Polisin, Kargın'ın cebinden fotoğrafın çıkmasının ardından başlattığı soruşturmada Sercan Davutoğlu'nun babası Bektaş Davutoğlu, "Oğlum yaklaşık iki yıldır kayıptı. Ancak Pakistan'da öldüğünü duydum" diye ifade verdi. Emniyet bu ifade üzerine başlattığı incelemede Davutoğlu'nun 2007 Ekim ayında müttefik kuvvetler ve CIA ile girdiği silahlı çatışmada öldürüldüğü bilgisine ulaştı. İddianamede Kargın'ın 2006 yılında Afganistan'a gittiği orada siyasi ve terorik eğitim aldığı da yer alıyor. İstihbarat kaynakları ise Erhan Kargın'ın cebinden El Kaide militanı fotoğrafı çıkmasının, 'hedef saptırma' şüphesini gündeme getirdiğini, bu yönde de soruşturma yapıldığını belirtti.

ERGENEKON ŞÜPHESİ
Olayla ilgili soruşturma sürerken, eyleme katılanların Ergenekon terör örgütü ile bağlantıları da gündeme gelmişti. Ölen eylemcilerin gerek kendi gerekse yakınlarının adına kayıtlı cep telefonlarını da incelemeye alan polis daha önce Ergenekon'dan tutuklanan Erol Ölmez'in eylemcilerle olan bağlantısını da tespit etti. Ölmez'in telefonu ile saldırıda ölen Bülent Çınar'ın kendi adına kayıtlı telefonla iki kez konuşulduğunu belirleyen polis, araştırmayı derinleştirince Ölmez'in Bülent Çınar'ın kız kardeşi Rüya Çınar adına kayıtlı telefonla da 180 kez daha görüşme yaptığını ortaya çıkardı. Erol Ölmez'in Ergenekon'un İslamcı cemaatlere sızan ajanı olduğu da telefon dinlemelerinde ortaya çıkarılmıştı. Ölmez, Kuvvai Milliye Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Görüm'ün yardımcısı ile yaptığı telefon görüşmesinde, Fatih Çarşamba'- daki İsmailağa cemaatine sızmaya çalıştığını anlatırken, "Soktunuz bizi, nöbete devam" dediği, karşı tarafın ise Ölmez'e "Görevini tam yap" diye uyarıda bulunduğu belirlenmişti.
Haberin fotoğrafları