kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Temmuz 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

G.Saray taraftarını sözcüklerle anlatamam

Yeni Haber
Galatasaray'ın Brezilyalı yıldızı Casio Lincoln, sarı-kırmızılı takıma olan bağlılığını dile getirerek, "Galatasaray taraftarını sözcüklerle anlatamam." dedi...
Almanya kampında GS TV'ye açıklamalarda bulunan Lincoln, "Ben ilk önce Galatasaray taraftarlarına sıcak bir merhaba göndermek istiyorum. Çok uzun zamandır benim Galatasaray taraftarına seslenme şansım olmamıştı. Bu röportaj sayesinde kendilerine selam gönderiyorum." dedi.

GEÇEN SENE BENİM İSTEDİĞİM GİBİ GEÇTİ DİYEMEM

Geçen sezonu değerlendiren yetenekli futbolcu, "Geçen sezon benim için gerçekten çok iyi başlamıştı. Ancak şunu kesin olarak açıklamamız gerekiyor ki, ben ne yazık ki hep maç içersinde sakatlandım. Bana karşı gerçekten çok sert fauller yapıldı. Maçlar dahilindeki sakatlanmaların dışında ben ciddi sorunlar yaşamadım. Benim için sezon tabiki daha iyi geçebilirdi fakat bu faullerin bende yarattığı sakatlıkların sıkıntılarını yaşadım. Dolayısıyla yaşadığım bu sakatlıklar nedeniyle geçtiğimiz sezon için "Evet benim istediğim gibi geçti" diyemem.

Biz geçtiğimiz sezon takım olarak çok çalışarak başarıya ulaştık. Geçen sene takımda tek sorun yaşayan ben değildim. Bir çok arkadaşım en az benim kadar ağır sakatlıklar yaşadı. Basının bu noktada Galatasaray'ın aleyhine bir tutum izlediğini gözlemledik ancak buna karşılık biz çok çalıştık. Takımı oluşturan herkes gerçekten kazanmak istedi ve biz çok çalışarak şampiyon olduk. Şampiyonluğu takım olarak hak ettik." diye konuştu.

ŞAMPİYONLUK HEDEFLEYEN TAKIMLARIN KADROLARI GENİŞ OLMALI

Tüm dünyada şampiyonluk hedefleyen büyük takımların geniş bir kadroya sahip olması gerektiğini savunan Lincoln, "Geniş bir kadroda oyuncuların sadece sayısına değil niteliklerine de bakmak gerekir. İyi oyunculardan kurulu geniş bir kadronuz varsa ve oyuncularınızın yaş ortalaması 20 yada 30 olması sizin için fark etmemelidir. Bunun dışında en önemli unsurlardan biri, belki de takımın mümkün olduğunca fazla oyun oynaması, yani birlikte oynamaya alışık olmasıdır.

Kendimden bahsetmem gerekirse, takımın içerisinde bulunduğum bu 1 yıllık dönemde adaptasyon sürecini geçirmekte olduğumdan bahsedebilirim. Her geçen gün hepimiz birbirimizle oynamaya daha fazla alışıyoruz ve bu tecrübe, birbirimizle oynama alışkanlığı bizi daha da ileriye götürecek. Yaşın ise ben önemli olduğunu düşünmüyorum. İyi oyuncular 20 ya da 30 yaşında olabilirler. Onların iyi olmalarını yaşları belirlemez. Kaliteleri ve yaptıkları önemlidir." şeklinde konuştu.

GENÇLERBİRLİĞİ MAÇI UNUTULMAZ BİR MAÇTI

Brezilyalı yıldız, geçen yılla ilgili çok değerli anılarının olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: "Çok zor zamanlar geçirdik. 1-0 zorlukla kazandığımız birçok maç oldu. Ama bu maçlarda aldığımız puanlar bizi şampiyonluğa götürdü. Sadece bir maçtan ya da birkaç maçtan bahsetmem mümkün değil. Tüm takım olarak gerçekten zor etaplardan geçip sene sonunda şampiyon olduk ki, bence önemli olan geçirdiğimiz sezonun bütünüAma yine de Gençlerbirliği maçı bende gerçekten çok fazla yer etmiş bir maçtır. Hatta o maçtaki formalardan birini ben de yıkamadım evde aynı çamurla saklıyorum. Çerçeve yaptırdım ve duvarımda duruyor. Şampiyonluk yolunda unutulmaz bir maçtı."

İYİ BİR HAZIRLIK DÖNEMİ GEÇİRİYORUZ

Kamp çalışmaları hakkında bilgi veren Lincoln, "Kamp ortamı çok güzel. Çok pozitif bir dönem geçiriyoruz. İyi bir hazırlık dönemi geçiriyoruz. Hiç kimse biz geçen yıl şampiyon olduk diye bu sene kolayca şampiyon olacağımızı düşünmesin. Şampiyon olmuş bir takımın başında her zaman daha büyük dertler, daha büyük sorunlar vardır. Biz bu nedenle daha fazla çalışmalıyız ki, bu şampiyonluk unvanımızı elimizde tutmayı becerebilelim. Bu yıl bizim için çok zor olacak. Ona hazırlanmak için çok olumlu bir dönemden geçiyoruz şu anda. " diye konuştu.

GALATASARAY'IN TARAFTARINI SÖZCÜKLERLE ANLATMAM İMKANSIZ

Galatasaray taraftarlarına da övgüler düzen Brezilyalı futbolcu, şöyle devam etti: "Galatasaray'ın taraftarını sözcüklerle anlatmam imkansız. Ne söylersem söyleyeyim, size onların tam tarifini yapamayacağım. Bir çok takımda oynadım. Ve oynadığım takımlarda seyircinin bana hoş bir ilgisi ve sıcak bir yaklaşımı oldu. Fakat Galatasaray seyircisinin bana gösterdiği yaklaşımı sözcüklerle anlatmak gerçekten mümkün değil. Bu gerçekten farklı bir şey. Bana geldiğim günden beri, sadece saha içinde değil saha dışında da bir yere gittiğim zaman gösterdikleri ilgi gerçekten çok özel. Ben bunu gerçekten anlatacak kelime bulamıyorum. Devamlı olarak bana hep çok güzel çok sıcak yaklaştılar.

Ben Galatasaray'ın oyuncusuyum. Galatasaray'a mümkün olduğunca faydalı olmak için çalışıyorum. Sonuçta Galatasaray için oynuyorum. Fakat oynarken her zaman Galatasaray taraftarı için, onların gözlerine güzel gelecek bir futbol sergilemek için onların gurur duyacakları sonuçlara ulaşmak için oynuyorum. Ben bunu aklımdan hiç çıkarmıyorum.

İlk geldiğim günden beri benim hem aklımda, hem de gönlümde Galatasaray taraftarının çok özel bir yeri çok güzel bir görüntüsü oldu. Ve ben hep bunun hakkını vermek için oynuyorum. Kendilerinden ricamız sadece benim değil, tüm oyuncuların ricası var. Sadece geçtiğimiz yılı düşünerek değil, bu yıl da bizim her maçımızda kendilerine ihtiyacımız olduğunu düşünerek aynı geçen yıl yaptıkları gibi bizi desteklemeye devam etsinler. Sadece saha içinde değil gerekirse saha dışında da bizi desteklediklerini hissettirsinler. Biz de onların yardımıyla yine şampiyonluğa ulaşmak için, kendilerine layık olmak için elimizden geleni yapalım. Ama bizi desteklemeye devam etsinler."

Kontratlı bir oyuncu olarak benim Galatasaray'da ebediyete kadar kalacağımı düşünmek mümkün değil. Ben bir gün gideceğim veya Galatasaray benimle olan kontratını ister istemez bitirecek. Fakat Galatasaray taraftarının benim kalbimdeki, benim gönlümdeki yeri ebediyete kadar sürecek. İlk gün nasıl karşılandığımı hatırlıyorsunuz. O ilk gün karşılandığımda edindiğim izlenim, o günün görüntüleri benim hala aklımda. Bazen yalnız kaldığımda, evde oturduğumda birden aklıma geliyorlar. Bu benim için çok önemli."

ŞAMPİYONLAR LİGİ BİZİM İÇİN GERÇEKTEN DEĞİŞİK BİR TECRÜBE

Lincoln, Avrupa kupalarında yapılacak mücadelelere de değinerek, "Şampiyonlar Ligi bizim için gerçekten değişik bir tecrübe. Çünkü geçtiğimiz yıl çok iyi bir Süper Lig oynamış, kupada çok büyük başarılar elde etmiş olabiliriz. Ama Şampiyonlar Ligi'nin, UEFA'nın, Süper Lig'in ve Türkiye Kupası'nın oynandığı koşullar tamamıyla birbirinden farklıdır, bunları birbirleriyle karşılaştırmamak gerekir. Ben bu yıl geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında çok daha iyi bir takımımız olduğunu düşünüyorum. Çünkü aynı takım bir yıl boyunca birbirleriyle oynadı, birbirlerini tanıdı. Dolayısıyla evet bu yıl şansımız çok yüksek ve ümit ederim iyi bir Şampiyonlar Ligi geçiririz bizim ligimizin yanında."

Bizim Şampiyonlar Ligi ön elemesi maçımız bu yıl oynayacağımız en zorlu maçlardan biri olacak. Ama o takım ya da bu takım olsun diye düşünmemeliyiz. Bugün karşımıza bir CSKA, bir Fenerbahçe, bir Gençlerbirliği çıktığı zaman bizim bunların her birini ayrı ayrı ve aynı değerlendirebilmemiz gerekir. Dolayısıyla futbolda bu takım çıksa da onla oynasam, şu takım daha iyiydi gibi hesapları yapmamak gerekir."

KEWELL'IN GELİŞİYLE BİRLİKTE DAHA DA GÜÇLENDİK

"Bütün bir yıl boyunca birlikte oynadığımız için bu yıl daha güçlenmiş bir takımla taraftarın karşısına çıkacağımızı söylemiştim." diyen Brezilyalı futbolcu "Özellikle Kewell'ın gelişiyle birlikte daha da güçlendik. Ama unutmamak gerek yeni oyuncularımıza bizim sabırla yaklaşmamız gerekir. Çünkü ister istemez takıma uyum süreci yaşayacaklardır. Dolayısıyla onların bizim hedeflediğimiz, bizim hayal ettiğimiz başarıya ulaşmaları için beklemek mecburiyetindeyiz. Dediğim gibi bu yıl hücum hattında olduğu gibi savunma hattımızda çok güçlü. Bunu hep birlikte göreceğiz." diye konuştu.