kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
27 Ocak 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Fırtına ve çığ uyarısı

Giriş Saati : 27.01.2009 07:31
Güncelleme : 27.01.2009 22:02
Yeni Haber
Meteoroloji, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu bölgesindeki yüksek ve eğimli bölgelerde çığ riski olduğunu bildirdi. Ayrıca Muğla çevreleri başta olmak üzere Ege kıyılarında da fırtınaya karşı uyarıda bulundu...
Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile sabah ilk saatlerde K.Maraş, Adıyaman, Sivas, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Sinop ve İnebolu çevrelerinde, akşam saatlerinden sonra Kıyı Ege (İzmir ,Aydın ve Muğla), Edirne, Çanakkale, Antalya, Gökceada, Bozcaada ile Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit ilçelerinde yağış bekleniyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı güney ve batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar genellikle güney ve güneybatı (Lodos), öğle saatlerinden sonra Muğla çevreleri başta olmak üzere Ege kıyılarında güneydoğu (keşişleme) yönlerden orta kuvvette, akşam saatlerinden sonra Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

ÇIĞ RİSKİ:
Güneyli rüzgarlarla birlikte artan hava sıcaklığının, kar yapısını yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) ile Doğu Anadolu bölgesindeki yüksek ve eğimli bölgelerde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

FIRTINA UYARISI: Muğla çevreleri başta olmak üzere Ege kıyılarında, öğle saatlerinden sonra güney ve güneydoğu (Keşişleme) yönlerden kuvvetli esecek rüzgarın, akşam ve gece saatlerinde fırtınaya dönüşeceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Kuzey Ege'de de orta kuvvette esen rüzgarın fırtınaya dönüşebileceği uyarısı yapıldı.

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan ''Meteorolojik uyarı''da, halen Ege'de güney ve güneybatıdan (lodos) orta kuvvette esen rüzgarın, kuvvetini arttırarak güney ve güneydoğu (keşişleme) yönlerinden fırtınaya dönüşmesinin beklendiği bildirildi.

Saatteki hızı 75 kilometreye ulaşabilecek kuvvetli rüzgar nedeniyle gerekli tedbirlerin alınması ve vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bu gece doğu bölgelerde yağışın etkisini kaybetmesi ve havanın açması ile birlikte, buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

Marmara:
Parçalı ve az bulutlu, Trakya ile zamanla bölge geneli çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Edirne, Çanakkale, Gökceada, Bozcaada ile Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit ilçeleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Edirne çevrelerinde sis görülecek.

Ege: Genellikle parçalı ve az bulutlu, kıyıları ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Muğla çevreleri, gece Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) sağanak yağışlı geçecek. Muğla çevreleri başta olmak üzere Ege kıyılarında, öğle saatlerinden sonra güney ve güneydoğu (Keşişleme) yönlerden kuvvetli esecek rüzgarın, akşam ve gece saatlerinde fırtınaya dönüşeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz: Genellikle parçalı, sabah saatlerinde Doğu Akdeniz ile zamanla batısı çok bulutlu, sabah ilk saatlerde K.Maraş çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Antalya'nın batı kıyıları (Finike, Kemer, Kumluca, Kale ve Kaş) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu: Kuzey ve doğusu çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Sivas çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Gece saatlerinde kuzeydoğusunda (Yozgat, Sivas, Kayseri, Çankırı) buzlanma ve don olayı görülecek.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Sinop ve İnebolu çevreleri yağmurlu geçecek. Gece saatlerinde Kastamonu çevrelerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Doğu Karadeniz bölümü yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarında yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Güneyli rüzgarla birlikte artan hava sıcaklığının, kar yapısını yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli bölgelerde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Anadolu: Çok bulutlu, doğusu ile sabah ilk saatlerde Erzincan, Tunceli, Malatya ve Elazığ çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle kar, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur şeklinde olacak. Gece saatlerinde doğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. Güneyli rüzgarla birlikte artan hava sıcaklığının kar yapısını yumuşatması ve çığa elverişli hale getirmesinden dolayı, yüksek ve eğimli bölgelerde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman ve Siirt çevreleri aralıklı yağmurlu geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...