kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
27 Ocak 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Kıbrıs'taki turizm yatırımları, Karpaz-Magosa bölgesinde yoğunlaşıyor.

Kıbrıs'a "Las Vegas" kuruluyor

ZELİHA ALAGÖZ TEMİZ / SABAH İNTERNET
Giriş Saati : 27.01.2009 08:23
Güncelleme : 27.01.2009 17:55
Yeni Haber
Kıbrıs'a 16 tane 5 yıldızlı otel, alışveriş merkezi, yat limanları, arıtma tesisleri inşa ediliyor. 2010 sonunda tüm inşaatlar tamamlandığında Magosa-Karpaz çölü, Las Vegas'tan farksız olacak... ..
Küresel ekonomik krizin etkilemediği sektör neredeyse yok gibi. Özellikle kriz öncesinde oldukça büyük bir ivme kazanan inşaat sektöründe yaprak kımıldamıyor. Devletin resmi inşaat şirketi TOKİ bile kriz ortamında bazı yatırımlarını askıya aldı, lüks konuttan vazgeçme noktasına geldi.

Tüm bu olumsuz koşullara rağmen son hızla devam eden yatırımlar da var. Kıbrıs'ın Magosa-Karpaz bölgesinde devam eden otel ve alışveriş merkezi yatırımları da krize rağmen soluksuz devam eden projelerden.

KONSEPT OTELLER KURULUYOR

KKTC hükümeti ve özel sektörün işbirliğiyle Kıbrıs'ta "Las Vegas" inşa ediliyor. Burada mecazi anlamda kullanılmış bir söz olsa da, proje en iyi "Las Vegas" tanımlamasıyla anlatılabilir. Çünkü Karpaz bölgesinde kurulacak 16 otel, tıpkı Las Vegas'taki gibi 5 yıldızlı konsept oteller olacak. Kiminin dış mimarisi, İtalya'daki Colleseum'un, kiminin Babilin Asma Bahçelerinin, kiminin Artemis Tapınağı'nın kiminin de Nuhun Gemisi'nin birebir aynısı olacak. Deniz suyu arıtma tesisleriyle de Kıbrıs çölü, tıpkı Vegas çölü gibi yeşillendirilecek.

KKTC Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla yapılan anlaşmaya göre bölgedeki projelendirilen tüm otellerin 2010 sonunda tamamlanması gerekiyor. Aksi taktirde taahhütlerine uymadıkları gerekçesiyle bakanlık projenin sahibini değiştirebilecek.

Proje kapsamında tüm oteller tamamlandığında 52 bin kişilik yatak kapasitesine ulaşılacak. Magosa-Karpaz bölgesindeki turizm yatırımları "Vegas otelleri"yle sınırlı değil. Örneğin Ali Özmen Safa'ya ait Kıbrıs'ın en yüksek binası unvanına sahip oteli Skyline Residence'ın açılışı, 2009 yaz sezonunda yapılacak. Erenköy'de İsrail-İngiliz ortaklarının yatırımı olan Karpaz Bay Resort için ilk yatırım yat limanı ile başladı. Yaklaşık 350 yata hizmet edecek olan limanın 2 yıl içerinde tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca bölgede su ihtiyacını karşılamak için Fransız-İngiliz-İsrail ortaklığında bir şirket deniz suyu arıtma tesisi inşa ediyor.

KIBRIS'IN EN BÜYÜK ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Tüm bu turizm yatırımlarının arasında bir de alışveriş merkezi projesi yükseliyor ve küçük yatırımcıya kriz döneminde yatırım fırsatı sunuyor. Kıbrıs'ın en büyük alışveriş merkezi olarak inşa edilen Big Old Bazaar, İstanbul'daki Kapalıçarşı konseptinde inşa ediliyor. Big Old Bazaar Genel Müdürü Ufuk Umay, alışveriş merkezinin dışarıdan da bir kale ve eski hanları çağrıştırdığını söylüyor. 2007 sonlarına doğru başlayan inşaatın 2010 sonunda tamamlanması bekleniyor.

Big Old Bazaar, 18 bini kapalı alan olmak üzere 45 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda inşa ediliyor. Proje'deki 850 ünite ve 360 dükkanın yüzde 40'ı şimdiden satılmış. Adidas, Nike, Koton gibi büyük tekstil markaları, Kıbrıs'taki tüm yerel bankalar, Türkiye'deki bazı ulusal bankalar alışveriş merkezindeki yerini almış. Dükkanların büyüklüğü 18 metrekare'den fiyatları da 19 bin 900 paund'dan başlıyor. Projedeki en büyük dükkanın büyüklüğü 45 metrekare fiyatıyla 67 bin paund. Proje bitiminde dükkan fiyatlarının en az 2 katına çıkacağı iddia ediliyor.

Ufuk Umay, bir Türk vatandaşının KKTC'den 1000 metrekareye kadar tek bur tapu sahibi olabileceğini hatırlatıyor ve şu açıklamayı yapıyor:

"Dükkanlar modüler bir yapıya sahip. Hem tek hem de blok halinde de satılabiliyor. Yani bir bloktaki dükkanları birleştirip tek tapu altında toplayabiliyoruz. Zaten Nike gibi büyük markalar dükkan değil blok satın aldı."

Projenin Türkiye'deki pazarlamasını Reha Medin Emlak hizmetleri yapıyor. Reha Medin müşterilerine bir de kampanya uyguluyor. Örneğin kampanyayla 67 bin paud'luk bir dükkanın fiyatı 55 bine, 24 bin paund'luk da 20 bine düşüyor.

Bir kampanya da ödeme koşullarıyla ilgili yapılıyor. Ödemenin yüzde 25'i peşin alınıyor, kalan paraya da istenildiği taktirde 24 ay faizsiz kredi uygulanıyor. Şimdiye kadar projeden Türk yatırımcılar dışında en çok Rusya, İskoçya, İngiltere, İran ve İsrail'den yatırımcılar dükkan almış. Böylece KKTC'ye uygulanan ambargo, bir anlamda bu yatırımcılar aracılığıyla hükmünü yitirmiş oluyor...

MAGOSA-KARPAZ'DA DEVAM EDEN YATIRIMLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Haberin fotoğrafları