kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
15 Aralık 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Bush'u protesto eden gazeteciye destek yağıyor

Giriş Saati : 15.12.2008 09:56
Güncelleme : 15.12.2008 21:41
Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
Bush'u protesto eden gazeteciye destek yağıyor
Irak'ta dün düzenlenen basın toplantısı sırasında ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'ye destek sürüyor.

*İŞTE KARE KARE AYAKKABININ FIRLATILIŞI...


''200 AVUKAT IRAKLI GAZETECİYİ ÜCRETSİZ SAVUNMAYA HAZIR''

Irak'ın ABD tarafından devrilen ve Duceyl davasında aldığı idam cezası infaz edilen devlet başkanı Saddam Hüseyin'in avukatlarından Halil Duleymi, ABD Başkanı George Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteciyi 200 avukatın ücretsiz savunmaya hazır olduğunu açıkladı.

Duleymi, AFP'ye yaptığı açıklamada, kendisinin de Iraklı gazetecinin savunmasını hazırladığını belirterek, ''Şu anda aralarında Iraklı ve Amerikalıların bulunduğu 200 kadar avukat gazeteciyi ücretsiz savunmak için başvuruda bulundu'' dedi.

Iraklı gazeteciyi savunmaya dün gece karar verdiğini de anlatan Duleymi, bir savunma ekibi kurmak için Arap barolarla irtibat halinde olduğunu ifade etti ve ''Bir Iraklının, Irak'ta ve Afganistan'da 2 milyon insanı öldüren zalim bir tiran olan Bush'a yapabileceği en asgari hareket budur'' dedi.

Duleymi, Iraklı gazetecinin derhal salıverilmesini de istedi.

Bir başka Iraklı avukat Tarık Harb de, Iraklı gazetecinin ''Irak'ı ziyaret eden bir devlet başkanına hakaret etmekten en az 2 yıl hapis cezası alabileceğini" kaydetti.

AYAKKABILAR, KANIT OLUYOR

Irak'ta, dün basın toplantısı sırasında ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, Iraklı yetkililerce sorgulanırken, ayakkabılarına da delil olarak el konuluyor.

Iraklı yetkililer, Başbakan Nuri El Maliki'nin makamında korumaları tarafından sorgulanan gazetecinin 20'li yaşlarda olduğunu, ayakkabılarının kanıt teşkil ettiğini söyledi.

Yetkililer, daha önce Zeydi'nin alkol ve uyuşturucu testinden geçirildikten sonra, Bush'a ayakkabısını fırlatması için kendisine para verilip verilmediğini ortaya çıkarmak amacıyla sorguya çekildiğini belirtmişti.
Bu arada, El Zeydi'nin meslektaşları, gazetecinin geçen yıl Şii militanlarca kaçırıldığını, çalıştığı televizyon kanalı El Bağdadi'nin olaya müdahalesinin ardından serbest bırakıldığını söyledi.

El Bağdadi televizyonu da, ayakkabı fırlatma görüntülerinin yanı sıra El Zeydi'nin bırakılması çağrılarını defalarca yayımlıyor.

Kahire'deki El Bağdadi televizyonunun yöneticisi Abdülhamid El Sayeh, muhabirlerinin serbest bırakılması için herkesi seferber ettiklerini, dünya çapında birçok kuruluşun da kendileriyle birlikte olduğunu söyledi. El Sayeh, bu olayın muhabirin bırakılması ya da aksine yargılanması konusunda Iraklılar ile Amerikalılar için bir test olduğunu ifade etti.

El Bağdadi televizyonu, El Zeydi'nin bırakılması için dünya çapında gazetecilere dayanışma çağrısında bulunmuştu.

SADR YANLILARINDAN DESTEK GÖSTERİSİ

Bağdat'ın Şiilerin yoğun olduğu Sadr semtinde, bugün sokaklara çıkan binlerce Mukteda Sadr yanlısı, El Zeydi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Bush'u protesto eden ve Amerikan bayrakları yakan göstericiler, "Bush Bush dinle bizi, kafanda iki pabuç izi" sloganı attılar.

*BUSH'U PROTESTO EDEN GAZETECİYE DESTEK YÜRÜYÜŞÜNDEN KARELER...

Öte yandan El Zeydi'nin Bush'a ayakkabılarını fırlatması Arap medyasında da ilgiyle karşılandı.

Londra'da yayımlanan El Kuds El Arap gazetesi editörü Abdülbari Etvan, internet sitesinde, olayı "bir savaş suçlusu için uygun bir uğurlama" olarak nitelendirdi.

İdam edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in avukatı Halil El Duleymi ise, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, El Zeydi için "kahraman" ifadesini kullandı.

Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, dün Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunan Başkan Bush'un Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush'a fırlatmış, ancak isabet ettirememişti. El Zeydi, güvenlik güçleri tarafından salondan çıkarılmıştı.

ŞAKA KONUSU OLDU

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da olay şaka konusu oldu. Irak'ın "14 Aralığı uluslararası ayakkabı günü" ilan etmeyi düşündüğü yolundaki mesajlar yayılmaya başladı.

Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Filistinli gazetecilerin de gündeminde Iraklı gazetecinin davranışı vardı.

Filistinli gazeteciler, kimin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ya da bölgede sevilmeyen başka bir Amerikalı yetkiliye ayakkabılarını fırlatacak kadar cesur olduğu konusunda şakalar yaptı.

HÜKÜMETTEN KINAMA

Irak hükümeti ise gazetecinin hareketini "barbarca ve rezalet" olarak nitelendirdi ve bu davranışın medyanın rolüyle bağdaşmadığını bildirdi.

Bakanlar kurulu basın merkezinden yapılan açıklamada, "Bu rezil hareketi kınıyor ve gazetecinin çalıştığı televizyon kanalını, tüm Iraklı gazeteciler ve Irak medyasını lekeleyen bu davranış yüzünden özür dilemeye davet ediyoruz" denildi.

KADDAFİ'NİN KIZI AYŞE, GAZETECİYE ''CESARET NİŞANI'' TAKACAK

Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin kızı Ayşe'nin başkanlığını yaptığı hayır kurumu, ABD Başkanı George Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteciye ''cesaret nişanı'' takacak.

Dernek tarafından gazetecilere dağıtılan yazılı açıklamada, ''Vaatasimu Derneği genel sekreterinin talimatıyla Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'ye cesaret nişanı verilmesi kararlaştırılmıştır'' denildi.

Açıklamada, ''Gazeteci, açıkça 'insan haklarını ihlale hayır' dedi ve bunu ABD Başkanı George Bush'un suratına ayakkabılarını fırlatarak dile getirdi'' ifadesi yer aldı."ZEYDİ, HEM ABD'NİN FİİLİ İŞGALİNE HEM DE İRAN'IN MANEVİ İŞGALİNE KARŞI NEFRET BESLİYORDU"

ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazetecinin ailesi, Muntazır El Zeydi'nin hem ABD'nin fiili işgaline, hem de İran'ın "manevi" işgaline karşı nefret beslediğini bildirdi.

Zeydi'nin ailesi, mesleği gereği ülkedeki şiddete ve diğer olaylara yakından tanık olan oğullarının bu eyleminin planlı olmadığına inanıyor.

Bağdat Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra 2005'te televizyonda çalışmaya başlayan Zeydi, bundan iki yıl sonra Bağdat'ın kuzeyindeki bir Sünni bölgesinde görevdeyken kaçırıldı.

Serbest bırakılması için yapılan yayınların ardından 3 gün sonra salıverilen Zeydi, geçen ocak ayında bu kez Amerikalı askerlerce gözaltına alındıktan sonra ertesi gün serbest bırakıldı.

Ailesine göre, Zeydi bu deneyimlerin de katkısıyla gerek Amerikan askeri mevcudiyetine, gerekse İran'ın Irak'taki Şii cemaati üzerindeki yaygın etkisine karşı derin bir hoşnutsuzluk beslemeye başladı.

Kardeşi Dirğam, "Amerika'nın fiili işgaliyle İran'ın manevi işgalinden nefret ediyordu. Madalyonun bir tarafında Amerika varsa, diğer tarafında da İran rejiminin olduğunu düşünüyordu" dedi.

Bush'a ayakkabılarını fırlatarak küçük bir televizyonun tanınmayan bir muhabiriyken Amerikan işgalinden bunalmış Iraklılar arasında milli bir kahramana dönüşen Zeydi'nin olayın ardından tutuklanmasını protesto için, Irak'ın çeşitli kentlerine gösteriler düzenlenmişti.