kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
15 Aralık 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Hormon tedavisine dikkat

AA
Giriş Saati : 15.12.2008 14:43
Güncelleme : 15.12.2008 21:41
Yeni Haber
ABD'de yapılan bir araştırmada, beş yıl süreyle menopoz hormonu tedavisi gören kadınların meme kanserine yakalanma riskinin görmeyenlere göre iki kat daha fazla olduğu belirlendi.

Kadın Sağlığı Girişimi (The Women's Health Initiative) öncülüğünde yapılan kapsamlı çalışmanın, dünya genelinde pek çok kadın tarafından kullanılan hapların tehlikesini gözler önüne seren etkili bir kanıt olduğu kaydedildi.

60 yaşın üzerinde ve menopoz dönemini geçirmiş yaklaşık 17 bin kadın üzerinde yapılan çalışmada, hormon tedavisine başlandığında meme kanserine yakalanma riskinin arttığı, riskin tedavi boyunca artmaya devam ettiği ve tedavinin kesilmesinin ardından zamanla normal seviyeye döndüğü tespit edildi.

Sonuçları San Antonio'da düzenlenen Meme Kanseri Sempozyumu'nda açıklanan çalışmada, menopoz tedavisinde kullanılan östrojen ve progesteron haplarını iki yıl kullanan kadınlarda bile meme kanseri riskinin büyük ölçüde arttığına işaret edildi.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı, Los Angeles'taki Harbor-UCLA Tıp Merkezi öğretim üyesi Dr. Rowan Chlebowski, araştırmalarının, meme kanseri oranlarında son yıllarda yaşanan gözle görülür düşüşün sebebinin milyonlarca kadının hormon tedavisini bırakması olduğu varsayımını desteklediğini söyledi. Chlebowski, araştırmanın, hormon tedavisinin, sadece gerektiği durumlarda mümkün olan en az dozda ve en kısa süreli kullanımının uygun olduğu düşüncesini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Uzmanlar, hormon tedavisini bırakmanın, uzun süre hormon tedavisi gören kadınlarda bile kanser riskini azaltacağı bilgisinin kadınlar için iyi bir haber olduğunu ifade ediyor.