kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Kasım 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Uyku sorununa kızılcık şerbeti

Giriş Saati : 07.11.2008 14:23
Güncelleme : 07.11.2008 21:57
Yeni Haber
Uyku sorunu olan kişilerin gece yatmadan önce bir bardak kızılcık şerbetini içmesi halinde bu sorundan kurtulacağı belirtildi.

Ordu İl Tarım Müdürlüğü'nün aylık yayın organı 'Tarım Gazetesi'nde yayınlanan bir makalede, kızılcık meyvesinin yaprağı, ağacının kökü, gövdesi ve kabuğuyla adeta bir şifa kaynağı olduğu belirtildi. Karadeniz'de ve İstanbul'un Karadeniz sahillerinde bol miktarda yetişen kızılcık meyvesinin yaşam kalitesini yükselttiği belirtilen makalede, uyku problemi yaşayanlara 'kızılcık şerbeti' tavsiye edildi.

Hava karardıktan sonra beyinde salgılanan melatonin adlı hormonun yaşam ritmini arttırdığına dikkat çekilen makalede, bu hormon eksikliğini yaşayan kişilerin melatonin ilaç takviyesi yapabileceği kaydedildi. Makalede, "Melatonin ilaçlarının bir çoğu kızılcıktan yapılır. Uyku sorunları olan kişiler gece yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içmelidir. Kızılcık kanın pıhtılaşmasını arttırır.

Çiğden hazırlanan veya kaynatarak yapılmış kızılcık şerbeti kan pıhtılaşmasını düzenler. Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu geçiren bayanların bu sorununa
yardımcı olur. Kızılcık şerbeti veya kompostosu idrardaki asit miktarını arttırır ve böbrek taşlarının tedavisinde kullanılır.Bu arada idrardaki ağır kokuları da giderir" denildi.

(İHA)