kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Kasım 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Altı ayda 13 çocuk vahşice öldürüldü

Pervin METİN SABAH
07.11.2008
Prof. Dr. Armağan Samancı, çocuk cinayetlerinin artmasının nedenini aile içi problemler ve şiddetin artmasına, ailenin çocukları kollayıcı fonksiyonunun azalmasına bağlıyor..
Geçtiğimiz günlerde art arda işlenen vahşi çocuk cinayetleri, bu olaylardaki artışı gündeme getirdi. 6 ayda 13 cinayet ortaya çıkarken, Psikiyatr Doç. Dr. Armağan Samancı, olaylardaki ortak noktalara dikkat çekti: Samancı, çocuğa yönelik şiddetteki artışı çocuklara eskisi kadar korumalı bir ortam oluşturulamamasına bağlıyor: "Toplumun zayıf olan koruma fonksiyonu azalmaya başladı. Kimse bir diğeriyle ilgilenmiyor. Aile içi şiddet artıyor. Ailenin çocuklar için kollayıcı fonksiyonu azaldı. Tek başına kalan çocuk kontrol edilemiyor. Doç. Dr. Samancı, alınacak önlemleri ise şöyle sıralıyor: "Sokaklar tehlikeli. Okullarda problemli çocuklara yönelik programlar oluşturulmalı. Çocuklara zarar verici grup, küçük suçlarla bile polisin takibinde olmalı. Ailelerin de çocuklarındaki değişimi takip edip, sorması gerek. Aile ve okul, çocukları korur." Son günlerde yaşanan tüyler ürpertici şiddet olayları şöyle:

AKRABA ŞİDDETİ İLK SIRADA
17 Haziran 2008:
Adana'nın Sirkenli köyünde 5 yaşındaki Berivan, akrabaları tarafından öldürüldükten sonra tecavüze uğradı. Katilleri, samanlarının yanmasından kızın ailesini sorumlu tutan Fatma ve Türkan K. çıktı.

26 Temmuz 2008: İstanbul Sütlüce'de 13 yaşındaki Gizem K. evlerinin bodrumunda 26 yerinden bıçaklanıp boğazı kesilmiş halde bulundu. Katilin üst kat komşusu olduğu belirlendi.

16 Ağustos 2008: 10 yaşındaki Hasan İstanbul Sultanbeyli'de başı taşla ezilip öldürüldü. Akrabası İsmail A.'nın (24) çocuğu annesiyle ilişkisini söylemesin diye öldürdüğü anlaşıldı.

23 Ağustos 2008: İzmir Kiraz'da Ramazan Canavar (30), eşi ve üç çocuğunu silahla vurarak öldürdükten sonra kendi hayatına son verdi.

23 Eylül 2008: Cinayet ve tecavüzden sabıkalı Ahmet Öztürk (54), Edirne Lalapaşa'da servis bekleyen öğrencilere ateş açtı; 2 öğrenci öldü, 1 öğrenci yaralandı. Öztürk'ün, öğrenciler gürültü ettiği için velilerle kavga ettiği öğrenildi.

31 Ekim 2008: 12 yaşındaki Nur, Sivas Zara'da başına taşla vurularak öldürüldü.

3 Kasım 2008: İstanbul Halkalı'da Mehmet (12) ve kardeşi Emre (11), cinayet kurbanı oldu. Şüpheliler arasında aile fertleri ve hurdacı var.