kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Kasım 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Şişhane-Maslak arası 21 dakika

Giriş Saati : 07.11.2008 15:26
Güncelleme : 07.11.2008 21:57
Yeni Haber
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2012 yılındaki hedeflerinin, 7 milyon İstanbullunun raylı sistemini kullanmasını sağlamak olduğunu bildirdi.

Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte Şişhane-Maslak Atatürk Oto Sanayi İstasyonları arasında yeni vagonların deneme sürüşünü yaptı. Deneme sürüşü öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Topbaş, Şişhane-Maslak Atatürk Oto Sanayi İstasyonları arasında, Ocak 2009 içinde yolcu taşımaya başlayacaklarını söyledi.

Topbaş, şu anda 15 kilometresi tamamlanan hattın 21 dakikalık mesafede hizmet verdiğini ifade ederek, ''2009 ortalarında belki Seyrantepe istasyonumuza da ulaşmış olacağız. Yani Galatasaray Stadı yapılmadan metro bitmiş olacak. Ulaşım, metro ile doğru ve güzel. Bunu sağladık'' dedi. Deneme sürüşünü gerçekleştirdikleri vagonların çok farklı ve kapsamlı olduğunu dile getiren Topbaş, sözlerine şöyle devam etti:

''İstasyonlarımızı, sergiye elverişli, temalı istasyonlar haline getirmeye çalıştık. Burası, İstanbul'un kuzey-güney aksında en önemli iletişim aksını oluşturuyor. Deneme sürüşlerimizi başlatıyoruz. 2012'de hedefimiz, 7 milyon insanımızın raylı sistem kullanır hale gelmesi.''

YEREL SEÇİMLER

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Kadir Topbaş, bir gazetecinin, ''İstanbullular yeni dönemde İstanbul'u size emanet ederler mi?'' sorusuna karşılık, ''Sizin bunda şüpheniz mi var? Durmak yok, hız kesmeden yola devam. İstanbullu kararını verecek. Hamd olsun halkımızla diyaloğumuz gayet iyi'' dedi.

Birilerinin, ''Başkan seçime girecek mi, girmeyecek mi?'' diye kafa bulandırmaya çalıştığını kaydeden Topbaş, ''Biz buradayız devam edeceğiz. Hizmetimizin devam etmesi gerekiyor. 5 yıl öncesinden İstanbul çok farklı. Yaşayanlar bunu söylüyor. Görmek istemeyenler, görmek istemeyebilir'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, İstanbul'un ulaşımıyla ilgili bir sempozyuma katıldığını ve bir konuşma yaptığını anımsatan Topbaş, ''Daha önce bu şehirde yönetimdeydi bunlar. Ne kadar sistem ortaya koydunuz, ne kadar çözdünüz sormak lazım. Akademisyenler Baykal'a teşekkür ettiler. Daha sonra da Baykal bu profesörlere parti rozeti taktı. Biz böyle şovlar yapmıyoruz. Bizim yaptığımız işler ortada; işte İstanbul örneği'' dedi.

Topbaş, ''CHP mi rakibiniz?'' sorusuna, böyle bir sıkıntı olmadığını savunarak, ''CHP'nin aday problemi yok, zihniyet problemi var. O zihniyet değişmedikçe olmaz. Dünya değişti, bütün sosyalist ülkeler değişti, Amerika bile değişti, Amerika siyah beyaz kavgasını bitirdi ama CHP değişemedi'' iddiasında bulundu. Topbaş, dünyadaki ekonomik krizin Türkiye'ye etkilerinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

''Dünyadaki ekonomik krizin sıkıntısı kısmen Türkiye'yi de etkileyecek. İstanbul'un borcu yok denecek kadar az. Zaten önümüzdeki dönem içinde, hazırlıklarımız içinde şirketlerimizin özelleştirilmesi var; İGDAŞ ve İDO başta olmak üzere. İSPARK'ı halka açmayı düşünüyorum. Kazanacaksa halkımız kazansın.

Şuna üzgünüm maalesef, İETT arsamızın satışına takoz koydular. Şimdi gitsinler orada piknik yapsınlar. Bu, 'şehrin ulaşımına harcayacağız' dediğimiz paraydı. 66 tane dava açtılar, herhalde şimdi mutludurlar. Orası bizim için bir kaynaktı. Engel olmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Bütün dertleri yürütmeyi durdurmak, dava açmak.''

METRONUN ÖZELLİKLERİ

Sistem entegre olduğunda vagonlar, Taksim, Şişhane, 4. Levent, Darüşşafaka hattında İstanbullulara hizmet verecek.

Metro vagonları, Güney Koreli Hyundai Rotem firması tarafından üretildi. Yıl sonuna kadar hatta indirilen vagon sayısı 28 olacak. 2009 yılında teslim edilecek vagonlarla birlikte proje kapsamında alınacak vagon sayısı 92 olacak. Halen Taksim-4. Levent hattında 32 vagon kullanılıyor. Yeni vagonların hizmete alınmasıyla filo, 124 vagona çıkacak. 2009 yılı sonunda hattın yolcu taşıma kapasitesi 4 katına çıkarılmış olacak.

Her bir araç 4 vagondan oluşuyor. Vagon yolcu taşıma kapasitesi, oturan 56 kişi, ayakta 185 kişi, toplam 242 kişi.

YENİ VAGONLARDA KONFOR FARKI

Şu an işletilen vagonlardan farklı olarak yeni araçlarda vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları bulunuyor. Böylece 968 yolcunun bir tren içinde homojen dağılımı mümkün olacak.

Tüm vagonlar klimalı olacak. Aracın dışında hangi yöne gittiğini gösteren dijital gösterge olacak. Araç içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı on-line bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren ''dinamik yol haritası'' olacak.

Araç içinde, araç istasyona geldiğinde hangi yöndeki kapıların açılacağı dijital ok göstergesi ile iletilecek. Her vagonda 6 adet LCD yolcu bilgilendirme ekranları olacak. Vagonlar tam otomatik sürüş sağlayan son sistem bilgisayarlara sahip.

(AA)