kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Kasım 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Gaz zehirlenmelerine dikkat!

Giriş Saati : 07.11.2008 14:29
Güncelleme : 07.11.2008 21:57
Yeni Haber
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kış ayları dolayısıyla sık sık meydana gelen gaz zehirlenmelerine karşı bir dizi uyarılarda bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben baca zehirlenmeleri her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Güneybatıdan esen bir rüzgar olan 'lodos' nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbon monoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür gibi ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir" denildi.

KARBON MONOKSİT ZEHİRLENMESİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, karbonmonoksit gazı zehirlenmesine karşı şu uyarılarda bulundu:

"Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı.İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuştururken yakıtın üstten yanması sağlanmalı.

Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlaka söndürülmelidir.

Doğalgaz şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 No'lu telefondan Doğalgaz Arıza Servisi aranmalıdır. Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbon monoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli.

Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı. Konutlarda gaz kaçaklarına karşı mutlaka detektör bulundurulmalı. Şofbenlerde gaz kaçağı hissedildiğinde: Öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılmamalı açıksa hemen kapatılmalı, kibrit çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır.

Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 No'lu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır."

(İHA)