kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
18 Eylül 2008, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Evini kurtardı ama kendi rögarda kayboldu

Giriş Saati : 18.09.2008 07:09
Güncelleme : 18.09.2008 23:00
Yeni Haber
Sultanbeyli'de, tıkanan rögar çukurunu açmak isterken su kanalına düşen bir kişi boğuldu.

Kentte, özellikle dün akşam etkili olan yağış yüzünden, İsmail Esen'in (59) Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Atatürk Caddesi Halikarnas Sokak'taki evinin önündeki bahçeden geçen kanala bağlanan rögar çukuru, çöpler ve birikintilerle doldu. Bu nedenle yağmur sularının kanala girememesi dolayısıyla evin önünde yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde su birikintisi oluştu.

Esen de yükselen suyun evine girmesini engellemek için suya girerek bastonuyla kapanan çukuru açmak istedi. Bir süre sonra çukur girişindeki bir otomobil lastiğini çıkaran Esen, bunun üzerine hızla kanala doğru akmaya başlayan suya kapıldı.

Komşularının fark etmesine rağmen kurtarılamayan Esen kanala düştü. Olay yerine gelen itfaiye ve belediye görevlileri ile polis ekipleri çevredeki rögar kapaklarını kaldırarak, kanalın bazı bölümlerini iş makineleriyle açarak Esen'i aradı. Esen'in cesedi yaklaşık 8 saat süren arama sonunda düştüğü yere yaklaşık 500 metre uzaktaki Turgut Reis Mahallesi'nde bulundu. Esen'in cesedi, Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

İsmail Esen'in, yetiştirdiği hayvanları kesip satarak geçimini sağladığı ve biri engelli 7 çocuğu olduğu öğrenildi.

350 SU BASKINI İHBARI

Öte yandan, yağış nedeniyle dün akşamdan bu yana itfaiyeye, 120'si Maltepe'de olmak üzere yaklaşık 350 ev ve iş yerini su bastığı yönünde ihbar geldiği bildirildi.

Suların büyük bir bölümünün itfaiye ve İSKİ görevlilerince, bir kısmının da vatandaşlarca tahliye edildiği kaydedildi.

İSKİ, SULTANBEYLİ'DEKİ OLAYIYLA KURUMUN İLGİSİNİN BULUNMADIĞINI BİLDİRDİ

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul'da dün akşam etkili olan yağış sonrası Sultanbeyli'de bir kişinin tıkanan rögar çukurunu açmak isterken kanala düşerek boğulması olayıyla kurumun bir ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, Sultanbeyli İlçesi Mehmet Akif Mahallesi Halikarnas Sokakta İsmail Esen isimli vatandaşın, aşırı yağış nedeniyle bahçesinde oluşan göllenmeyi gidermek için tıkanan 400 milimetre çapındaki kendisine ait yağmursuyu kanalını açmak istediği belirtildi.

Ailesinin uyarılarını dinlemeyen Esen'in, kanalın açılmasıyla oluşan girdap nedeniyle akıntıya kapılarak boğulduğu kaydedilen açıklamada cesedin, önünde herhangi bir ızgara bulunmayan kanaldan belediye tarafından yaklaşık 10 yıl önce yapılan 1000 milimetre çapındaki yağmursuyu kanalına ve ardından dereye gittiği bildirildi.

Açıklamada, İSKİ ve itfaiye ekiplerinin, saat 22.30'da olay yerine gittiği ve Esen'in cesedini bulmak için çalışma başlatıldığı kaydedilerek, cesedin bu sabah saat 07.50'de olay yerinden yaklaşık 1000 metre aşağıdaki Turgut Reis Mahallesi Fatih Bulvarı Çimenler Cami civarındaki kapalı kesit deresinde bulunduğu ifade edildi.

Üzücü olayın kurumla bir ilgisinin olmadığı belirtilerek, Esen'in ailesine sabır dileğinde bulunuldu.

(AA)