kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İstanbul hayran bıraktı

Yeni Haber
İngiliz The Sunday Times gazetesi, İstanbul için "Eski Osmanlı başkenti şimdi Avrupa'nın en genç ve en heyecan verici kentlerinden biridir" ifadesini kullandı.

Pazar günlerinde İngiltere'de yayınlanan The Sunday Times gazetesinin, Avrupa'nın son "en gözde" yerlerini araştıran muhabirini Anthony Sattin, İstanbul'u tanıttığı yazısında "İstanbul, kendisini Avrupa'nın en gözde başkentine dönüştürüyor" diye yazdı.

"Canlı bir sanat sahnesinin vitrini" olarak nitelendirdiği İstanbul'daki çağdaş müzelerine dikkat çektikten sonra İstiklal caddesinin havasını da aktaran gazete, İstanbul'daki yeni lokantalarının müşterilerine sundukları Türk mufağının geleneksel ve modern lezzetlerini ayrıntılı bir biçimde anlattı.

The Sunday Times, barlar, modern alışveriş merkezlerine değinirken "Bir zamanlar hepimiz kapalı çarşıya gitmek istiyorduk ancak bu günler alışveriş yapılacak yerler, İstiklal Caddesi ve başta Teşvikiye Caddesi olmak üzere, Nişantaş sokakları" diye yazdı.
Bununla birlikte tarihi yerleri gezmeden bir İstanbul ziyaretinin düşünülemeyeceğini vurgulayan gazete şöyle devam etti:

"19. yüzyılında Fransız şair Lamartine, İstanbul'un güzelliğinin 'çelişkileri, eskisi ve yenisini, mistik ve bu dünyaya ait olanlarını kucaklama kabiliyeti'nden kaynakladığını düşünüyordu. Halen Çırağan Sarayı'nın Tuğra Lokantısı olan Sultan Abdulaziz'in yaz sarayının mermer balkonunda otururken, Osmanlı mutfağının harika bir modern örneğini tatarken özel yatlar ve kruvazörlerle meşgül Boğaz'ı seyredenken aynı görüşü paylaşmamak imkansızdır."

Manzarası ile dikkat çeken İstanbul'daki lokanta ve barları Londra'ın doğusunda veya New York'un Meatpacking semtindeki en rağbet gören mekanlarına benzeten gazetesi muhabiri, "Votkamında kalın ve serin bir kiraz suyu vardı. Benim yanımda ise Sultana bulunuyordu. Ne bir üzüm, ne de bir sultanın eşi idi, o çok Türk bir rap yıldızı idi" ifadesini kullandı.

Sultana'nın sansür ile olan sorunlara da dikkat çeken gazete, Sultana'nın kentinin son değişimin bir sembolü olarak algılanabileceğini kaydetti. İstanbul'a gelenlerin Topkapı ve kapalı çarşı görme telaşıyla yeni İstanbul'u kaçırdıklarını belirten gazete "Eski Osmanlı başkenti, şimdi Avrupa'nın en genç ve en heyecan verici kentlerinden biridir ve Sultana gibi kendisini göstermeye ve sesini duyurmaya kararlı" ifadesini kullandı.

(ANKA)