kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Nisan 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Av tüfeğine hapis cezası geliyor!

Yeni Haber
Ceza kanunlarında yapılan değişiklikler sonucu, ruhsatsız olarak taşınması veya bulundurulması yaptırımsız kalan yivsiz av tüfekleriyle işlenen suçlarda artış yaşanması, AKP'yi harekete geçirdi.

AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz, 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanunda değişiklik yapan yasa teklifi hazırlayarak, TBMM Başkanlığı'na sundu. Ülkenin genel güvenlik ve asayişine olumsuz etkisi olabilecek durumların önlenmesinin amaçlandığı yasa değişikliği teklifine, ceza kanunlarında yapılan değişikliklerle bu silahların ruhsatsız taşınması ve bulundurulmasının yaptırımsız kalması ve yeni Ceza Kanunu'nda da bu yaptırımın karşılığının bulunmaması nedeniyle ihtiyaç duyuldu.

Teklifle, 2521 sayılı kanunun 6. maddesine ekleme yapılarak, tip ve görünüşleri itibariyle "harp silahlarına" benzeyen av tüfeklerinin imal, ithal ve satışına ilişkin İçişleri Bakanlığı'na sınırlama yetkisi veriyor. Buna göre, sınırlamaya rağmen bu silahları imal eden fabrika ve imalathanelerle bunları bulunduran ve satan bayilere 5 bin YTL'den 50 bin YTL'ye kadar para cezası verilecek.

SUÇ ORANI ARTTI

Teklifin madde gerekçelerinde, "yaptırım olmaması nedeniyle bu tüfekleri ruhsatsız taşıyanlarla ilgili yargılamalarda şahıslara herhangi bir ceza verilmediği, bu silahların müsadere edilemeyerek yargılama sonucunda mahkemeler tarafından sahiplerine iade edildiğine" dikkat çekildi.

Gerekçede, "bu silahların edinme kolaylığı nedeniyle suçlarda büyük oranlarda kullanıldığı ve bu silahlarla işlenen suçlarda artış olduğu" da vurgulandı.

HAPİS CEZASI GELİYOR

Teklifle, sözkonusu kanunun 13. maddesinde değişiklik yapılarak, "ruhsatsız şekilde bu tüfekleri taşıyanlar hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile bin güne kadar adli para cezası" öngörülüyor.

(ANKA)