kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Nisan 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Evden üniversite bitirme imkanı

Yeni Haber
Ege Üniversitesi (EÜ) Bilgi ve İletişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (BİTAM), Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve bir uzaktan eğitim programı olan ''Mediterranean Network of Universities'' projesinde aktif olarak yer aldığı bildirildi.

EÜ'den yapılan açıklamaya göre, BİTAM'ın aktif olarak yer aldığı uzaktan eğitime ilişkin proje kapsamında internetten ve NETTUNO Rai SAT 1- NETTUNO Rai SAT 2 uydu kanalları üzerinden yayınlanacak eğitim filmlerinin bir kısmı, BİTAM tarafından üretildi.

EÜ BİTAM Müdürü Prof. Dr. Fazıl Apaydın, konuya ilişkin açıklamasında, yaklaşık 4 yıl boyunca Avrupa ve Akdeniz ülkelerini kapsayan bir uzaktan eğitim projesinde görev aldıklarını belirterek, proje kapsamında enformasyon teknolojileri ve işletme konularında 3 yılı kapsayacak eğitim programı hazırlandığını kaydetti.

Programın İngilizce, Arapça, İtalyanca ve Fransızca olarak oluşturulduğunu, bütün derslerin İtalya'daki bir bilgisayar merkezinde depolanarak, öğrencilerin uzaktan eğitimle diploma sahibi yapılmasının amaçlandığını bildiren Prof. Dr. Apaydın, BİTAM'ın proje çerçevesinde uzaktan eğitim derslerini üretim merkezi olarak görev aldığını ifade etti.

Prof. Dr. Apaydın, şöyle devam etti:

''Ege Üniversitesinden iki öğretim üyemiz merkezimize gelerek, 25 dersten oluşan eğitim kasetlerini İngilizce olarak hazırladı ve bu dersler İtalya'daki merkeze gönderildi. Bu proje süresince merkezin altyapısı projeden desteklenen finansman ile güçlendirildi ve uzaktan eğitim konusundaki deneyim arttı.''

İTALYA'DA SANAL ÜNİVERSİTE KURULDU

Projenin tamamlandığını ve bu yılın sonbahar ayında hayata geçirileceğini vurgulayan Prof. Dr. Apaydın, ''Projeyi yaşatmak için İtalya'da sanal üniversite kuruldu. Öğrenciler bu sanal üniversiteye kayıt yaptırarak, dersleri izleyecek ve 3 yıllık eğitim programı sonunda diploma sahibi olabilecek'' dedi.

Uluslararası kabul gören bilişim teknolojileri ve işletme konularında lisans sahibi olmak isteyen ve proje kapsamındaki yabancı dillerden birini bilen herkesin BİTAM'a başvurabileceğini bildiren Prof. Dr. Apaydın, böylelikle evden üniversite bitirme imkanının doğduğunu, alınacak diplomanın bütün Avrupa Birliği ile proje ortağı olan ülkelerinde geçerli olacağını vurguladı.

(AA)