kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
19 Eylül 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Tsunami, Bill Gates'e 2 milyar $ kaybettirdi

19.09.2008
Finansal kriz Forbes'un hazırladığı "ABD'nin En Zengin 400 Kişisi" listesini de etkiledi. Bill Gates'in serveti 57 milyar dolara indi. Listeden 26 kişi düştü..
Finans piyasalarında yaşanan kriz zenginleri de vurdu. Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes'un hazırladığı "ABD'nin En Zengin 400 Kişisi'' sıralamasında Microsoft firmasının kurucusu Bill Gates ilk sırada yer aldı. Ancak Bill Gates'ın geçen yıl 59 milyar dolar olan servetinin bu yıl 57 milyar dolara düştüğü belirtiliyor. Listede daha önceki yıllarda yer alan ve dün ABD Merkez Bankası FED'in 85 milyar dolarlık acil kredi açmasıyla kurtardığı dev sigorta şirketi American International Group'un (AIG) eski baş yöneticisi Maurice Greenberg listeden ilk kez bu yıl düşerken, listeden bu sene toplam 126 kişinin düştüğü ve bu sayının geçen yıla oranla 6 kat daha fazla olduğu belirtildi.

EKONOMİ KİLİTLENDİ
Bu yıl "Amerikalı zenginlerin daha da zenginleşmediği'' belirtilirken bunun aslında ekonominin kilitlenmiş olduğu anlamına geldiği yorumu yapılıyor. Sıralamanın başında yer alan Bill Gates'ın geçen yıl 59 milyar dolar olan servetinin bu yıl 57 milyar dolara düştüğünün tahmin edildiği belirtilirken 2. sırada derginin bu yıl yaptığı "Dünyanın Milyarderleri'' sıralamasında ilk sırada olduğu açıklanan yatırımcı işadamı Warren Buffett 50 milyar dolarlık servetiyle yer aldı. Oracle şirketinin kurucusu Lawrence Ellison ise 27 milyar dolarla 3. sırada bulunuyor. New York'un zengin belediye başkanı Michael Bloomberg de sıralamada 20 milyar dolarlık servetiyle 8. sıraya yerleşti. Listede yer alabilmek için en az 1.3 milyar dolarlık servete sahip olunması gerekirken Amerika'nın en zengin 400 kişisinin servetlerinin net toplamı bu yıl yüzde 2 artışla 1.57 trilyon dolara ulaştı.

FACEBOOK'UN YÜKSELİŞİ
Listenin en genç ismi ise 1.5 milyar dolarlık servetiyle Facebook'un kurucusu 24 yaşındaki Mark Zuckerberg oldu. En zengin 400 ABD'linin 271'i serveti kendileri elde etti. Listede 42 kadın milyarder yer aldı ve Amerikalı kadın milyarderlerin ortalama net kazançlarının 4..3 milyar dolar olduğu kaydedildi. Listede bulunan 64 milyarderin New York'ta yaşadığı belirtiliyor.