kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
8 Eylül 2008, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Kahvaltı etmeyen öğrenci algı güçlüğü çeker

Giriş Saati : 08.09.2008 14:55
Güncelleme : 08.09.2008 23:24
Yeni Haber
Kahvaltının okul çağı çocuklarının beslenmesinde önemli öğünlerden biri olduğunu vurgulayan uzmanlar, sabah kan şekeri düşük uyanan öğrencilerin okulda dikkat dağınıklığı, algılama güçlüğü gibi sorunlarla karışlaşabileceğini belirtiyor. ..
Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması öğrencilerin sağlıklı beslenmesi konusunu da gündeme getirdi. Kahvaltının okul çağı çocuklarının beslenmesinde önemli öğünlerden biri olduğunu vurgulayan uzmanlar, sabah kan şekeri düşük olarak uyanan öğrencilerin okulda dikkat dağınıklığı, algılamada güçlük gibi sorunlarla karşılaşabileceklerini belirtiyor.

Türkiye'de 2008-2009 eğitim ve öğretim yılı ilk ders zilinin çalmasıyla birlikte yaklaşık 14 milyon öğrenci ders başı yaptı. Okulların açılması öğrencilerin sağlıklı beslenmesi konusunu da gündeme getirdi. Aileleri çeşitli gerekçelerle kahvaltı yapmadığı için kahvaltı alışkanlığı edinemeyen çocuklar, okulda fast food tarzı yiyecekler tüketerek sağlıksız besleniyor.

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Diyetisyeni Mevra Çimili, çocukların beslenme düzenlerinde ailelerin yeme alışkanlıklarının etkisinin gözardı edilemeyeceğini ifade etti.

Kahvaltı etmeyen bireylerin çocuklarının da kahvaltı alışkanlığı kazanamadığını kaydeden Çimili, "Kahvaltı okul çağı çocuklarının beslenmesinde önemli öğünlerden biridir. Sabah kan şekeri düşük olarak uyanan bireyler okulda dikkat dağınıklığı, algılamada güçlük gibi sorunlarla karşılaşırlar. Bu nedenle kahvaltı mutlaka yapılmalı ve kahvaltıda ceviz içi gibi yağlı tohumlar, süt ve yumurta gibi proteinli besinlere yer verilmelidir" dedi.

Kahvaltı yapmayan çocukların okulda beslenme saatleri ya da teneffüslerde daha çok kantinlerdeki fast food tarzı besinlere yöneldiğini hatırlatan Çimili, böylece küçük hacimde ve büyük kalorideki besinleri tükettiklerini bildirdi. Okulda öğrencilerin kolalı içeceklere yöneldiğini kaydeden Çimili, "Bunun yerine süt, ayran gibi içecekler ve küçük sandviçler, meyve türü besinler tüketilmelidir" önerisinde bulundu.

Çocukların beslenmesinde diğer bir önemli öğünün de öğle yemeği olduğunu vurgulayan Diyetisyen Çimili, şöyle devam etti: "Özellikle tüm gün okulda olan çocuk ve gençler için okul yemekhanesinden en az 3 kap yemek çıkmalı ve bu yemekler kaliteli protein içermelidir. Öğle yemeği evde hazırlananlar ise tonbalıklı sandviçler, süt, ayran, meyve, ceviz, badem, fındık gibi sağlıklı gıdalara yönelmelidir."

Akşam evine günün yorgunluğu ile dönen okul çağı çocuklarının daha hafif besinlere yöneltilmesi gerektiğini belirten Çimili'ye göre, yemekten yaklaşık 2 saat sonra özellikle badem, ceviz, fındık yağlı tohum ve meyve ile sütlü tatlılar tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Su tüketiminin çocuklar açısından son derece önemli olduğunu bildiren beslenme uzmanı Çimili, günde en az 1,5 litre su içilmesi gerektiğini kaydetti. Suyun sayısal zekayı güçlendirdiğini ifade eden Çimili, yeterli miktarda içilen suyun sayısal zekayı güçlendirdiğini vurguladı.
CİHAN