kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ekim 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Dünya basını yine 'Terörist' demedi

Yeni Haber
Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde 12 askerin şehit olduğu çatışmayı gündemine taşıyan dünya medyası, haberlerde PKK'lılar için 'terörist' yerine Kürt isyancılar ifadesini kullandı.

Amerikan CNN İnternational ve İngiliz BBC haber kanalları, daha önce yaptıkları haberlerde olduğu gibi terörist kelimesini kullanmamayı tercih etti. Uluslararası haber ajanslarından Amerikan AP, Fransız AFP ve İngiliz Reuters da, Türk insanının yüreğini yakan teröristler için 'isyancı' demekle yetindi.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua ise abonelerine verdiği haberinde, saldırıyı 'Kürt isyancılar' yerine 'PKK üyeleri'nin gerçekleştirdiğini duyurdu.
Avrupa'daki medya organları da, haberlerinde PKK'yı terör örgütü olarak görmeme konusunda ısrar ediyor.

Avusturya'nın itibarlı gazetelerinden Austria News'in internet sitesinde haber "Kürtler, Türk askerlerini öldürüyor" başlığıyla duyurdu. Hemen hemen bütün yayın organlarında Kürt isyancı tabirinin yanı sıra Kürdistan İşçi Partililer ifadesinin kullanılması da dikkat çekiyor.

PKK SALDIRISI DÜNYA BASININDA

İngiliz yayın kuruluşu, BBC, Hakkari'de yaşanan terör saldırısında çok sayıda askerin şehit olduğunu duyurdu. BBC, saldırının tezkerenin onaylanmasından sonra yapılan ilk saldırı olduğuna dikkat çekti. BBC, Türk askerlerinin Irak sınırına yakın Hakkari ilinde PKK'nın kurduğu pusuda şehid edildiğini duyurdu. BBC şunları söyledi:

"Saldırı, Türk Parlamentosu'nun askerlere, asileri kovalamak için Irak'a sınır ötesi operasyonu düzenlemeye izin vermesinden sonra ilk saldırıdır" dedi.
Tezkereye ilişkin oylamanın, 30'ya yakın asker ve sivilin öldürüldüğü saldırıların arkasında gerçekleştiğine dikkat çeken BBC, Kuzey Irak'ın sınıra yakın bölgesinde 3 bin kadar "PKK savaşçısı"nın üslendiği sanıldığını da kaydetti.

BBC, "Hükümet, Irak'tan kaynaklanan Kürt ayrılıkçı saldırılarına karşı bir şeyler yapması için kamuoyunun ve askerlerin baskıların altında" yorumunu yaptı.

LE MONDE "SINIRDA KANLI ÇATIŞMALAR"

Çok sayıda Türk askerinin PKK tarafından şehit edilmesinin yankıları sürüyor. Le Monde gazetesi internet sayfasında "Irak sınırına yakın bölgede ayrılıkçı Kürtler ile Türk ordusu arasında "öldürücü çatışmalar"ın meydana geldiğini, olayda çok sayda Türk askerinin öldüğünü belirtti.

Fransız gazetesi, Irak sınırına yakın bölgedeki çatışmalarda çok sayıda Türk askerinin şehit olduğunu hatırlatarak, "Bu kayıplar, Türk Parlamentosu'nun Çarşamba günü Kuzey Irak'taki PKK üslerine yönelik bir saldırıya yeşil yakmasından bu yana ilk askeri kayıplardır" diye yazdı.
Türkiye'nin sınır ötesi operasyonunun bölgeyi istikrarsızlaştırmasından korkulduğunu belirten gazete, Bağdat ve Washington'un tek taraflı bir operasyona karşı geldiklerini, Iraklı Kürtlerin de topraklarına yönelik herhangi bir müdahaleye direneceklerini söylediklerini kaydetti.

AJANSLAR