kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ekim 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Seviye Tespit Sınavları 2008 sonunda yapılacak

AA
Önümüzdeki yıl sonunda OKS yerine uygulanacak Seviye Belirleme Sınavı'nda ilköğretim 6. sınıflara 80, 7. sınıflara 90 soru yöneltilecek..
Milli Eğitim Bakanlığı, OKS yerine uygulanmaya başlanacak yeni sistem kapsamındaki Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) hazırlıklarında son aşamaya geldi. SBS'nin uygulanmasıyla ilgili hazırlanan yönerge onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Taslak yönergeye göre, ilköğretim 6. ve 7. sınıflar için uygulanacak SBS, 2008'den itibaren uygulanmaya başlanacak. Sınav, eğitim-öğretim yılı sonunda yapılacak. Öngörülen takvime göre, ilköğretim 6. sınıflar 22 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıf öğrenciler 29 Haziran 2008'de SBS'ye girecek. SBS'de yöneltilecek sorular, ilgili sınıfın müfredatından hazırlanacak. İlköğretim 6. sınıflarda 80 soru, 7. sınıflarda 90 soru yöneltilecek. Bu eğitim-öğretim yılında ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için son kez yapılacak OKS ise 8 Haziran 2008 Pazar günü gerçekleştirilecek.

SINIF PUANI GELİYOR
Değerlendirme, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri için "sınavın yüzde 70'i, yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i ve yöneltme ve davranış puanının yüzde 5'i'' alınarak yapılacak. Bu puanlardan ilköğretim 6. sınıflar için yüzde 25'i, ilköğretim 7. sınıflar için yüzde 35'i ve ilköğretim 8. sınıflar için de yüzde 40'ı alınarak toplam bir puan ortaya çıkacak. "Sınıf puanı'' olarak isimlendirilecek bu puan, fen, anadolu ve diğer liselere yerleştirmede esas olacak. SBS'nin başvuru takvimi ise nisanda duyurulacak.