kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Mayıs 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Saldırıyı canlı bomba gerçekleştirdi

Yeni Haber
Ankara Valisi Kemal Önal, Ulus'taki saldırıyı Güven Akkuş adlı canlı bombanın yaptığını açıkladı.

Ulus'taki saldırıyla ilgili Başbakanlık'ta toplanan zirvenin ardından açıklamada bulunan Ankara Valisi Önal, Anafartalar Çarşısı'ndaki patlamayı bir canlı bombanın yaptığını açıkladı.

1979 DOĞUMLU GÜVEN AKKUŞ

Ankara Valisi Kemal Önal, Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamanın, 1979 doğumlu, Sivas Zara nüfusuna kayıtlı Güven Akkuş'un üzerinde bulunan plastik patlayıcının patlaması sonucu meydana geldiğinin tespit edildiğini bildirdi.

Ankara'da Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamanın, üzerinde bulunan plastik patlayıcının patlaması sonucu olduğu bildirilen Güven Akkuş'un İstanbul doğumlu olduğu belirtildi.


LİSE 1'DEN TERK

Ankara'da Anafartalar Çarşısı önünde gerçekleşen patlamaya üzerindeki plastik patlayıcının neden olduğu ifade edilen Güven Akkuş'un, lise birinci sınıftan terk olduğu bildirildi.

Güven Akkuş (28), Küçükçekmece Mehmet Akif Mahallesi'ndeki Tahsin Banguoğlu İlköğretim Okulu'nda bir süre eğitim gördüğü, 14 yıl önce kaydını Fatih Arpaemini Mahallesi Tatlıpınar Caddesi'nde yer alan Vatan Lisesi'ne yaptırdığı ve kısa süre birinci sınıfa devam ettiği belirlendi.

Bir süre sonra okulu terk ettiği belirtilen Akkuş'un, okula kayıt sırasında adres olarak aynı ilçede bulunan ve lise yakınında olan Arpaemini Mahallesi Bican Bağcıoğlu Yokuşu Numara 9'u gösterdiği, bu adreste yıllar önce terk edilmiş yıkık bir yapı bulunduğu tespit edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü görevlilerinin de Akkuş hakkında araştırma yaptığı belirtildi.

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KULLANDIĞI MALZEMELER

Önal, terör eyleminin, patlayıcının cinsi ve eylem şekli itibariyle bölücü terör örgütünün kullandığı malzeme ve metodlarla örtüştüğünün anlaşıldığını kaydetti.

"GÖRSEM TANIMAM"

Ankara'da Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamanın, üzerinde bulunan plastik patlayıcının patlaması sonucu olduğu bildirilen Güven Akkuş'un İstanbul doğumlu olduğu belirtildi.

Muhtar Akkuş, Güven Akkuş'un 90 yaşlarındaki dedesi Nuri Akkuş'un 2 yıldır köyde yaşadığını belirterek, ''Güven Akkuş'u görsem tanımam. İstanbul'da doğdu.Köye hiç gelmedi'' dedi.

Önal, Başbakanlık'ta Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün başkanlığında gerçekleştirilen terörle mücadele konulu toplantının ardından yaptığı açıklamada, Ulus semti Anafartalar Çarşısı önünde dün meydana gelen hain terör saldırısı neticesinde 6 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 91 vatandaşın da yaralandığı belirtti.

Önal, şöyle devam etti:''Olay yerinde güvenlik güçlerimizce yapılan çalışmalar sonucu elde edilen 3 kamyon dolusu bulgu üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz kriminal laboratuvarında bomba imha, kimlik tespit ve kimya bölümü uzmanlarımızın yapmış olduğu titiz inceleme sonucu, hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımıza ait olmayan başka bir şahsa ait organ parçaları tespit edilmiştir.

Kopmuş iki parmak üzerinde yapılan parmak izi ve DNA incelemesinden bu şahsın geçmişte yasadışı afiş asmak, 1 Mayıs gösterileri sırasında polise mukavemet ve yasadışı orgüt üyesi olmaktan tutuklanmış bulunan 1979 doğumlu Sivas ili Zara ilçesi Çaypınar köyü nüfusuna kayıtlı Güven Akkuş olduğu belirlenmiştir.

Güven Akkuş'a ait olduğu tespit edilen elbise parçaları üzerinde yapılan incelemede olayın bu şahsın üzerinde bulunan plastik patlayıcının patlaması sonucu meydana geldiği, patlayıcının cinsi ve eylem şekli itibariyle bölücü terör örgütünün kullandığı malzeme ve metotlarla örtüştüğü anlaşılmıştır.

Vatandaşlarımızın en yoğun olduğu bir yer ve saatte gerçekleşen bu hain eylem, terörün nasıl bir insanlık suçu olduğunu ve hiçbir meşru amacı olamayacağını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Tek tesellimiz Türk polisinin üstün gayreti ve çabasıyla böyle karmaşık bir terör olayının failinin olayın üzerinden 24 saat bile geçmeden ortaya çıkarılmış olmasıdır. Bugün olduğu gibi bundan sonra da milletimizin iradesi, devletimizin ve hükümetimizin terörle mücadeledeki kararlılığı neticesinde bu canice saldırıyı gerçekleştirenler arzularına asla ulaşamayacaklardır.

Bu menfur saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa diliyoruz. Bu olayda maddi kayba uğrayan Anafartalar Çarşısı esnafının da uğramış olduğu zarar giderilmeye çalışmaktadır. Bu da Başbakanlığımızca karşılanacaktır.''

PATLAYICININ TİPİNİN A-4 OLMA İHTİMALİ MUHTEMEL

Ankara Valisi Kemal Önal, Anafartalar Çarşısı önündeki patlamaya neden olan plastik patlayıcının tipinin A-4 olma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğunu, üzerinde kimyasal analizlerin devam ettiğini bildirdi.

AKKUŞ'UN ÖRGÜT BAĞLANTISI OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILIYOR

Önal, Ankara'da dün meydana gelen patlamayı gerçekleştiren Güven Akkuş adlı kişinin örgüt üyeliği bağlantısının henüz tespit edilemediğini belirterek, ''Çalışma devam ediyor'' dedi.

Vali Önal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün başkanlığında Başbakanlık'ta gerçekleştirilen terörle mücadele konulu toplantının ardından yaptığı açıklama sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


BÜYÜKANIT'A YÖNELİK BİR SALDIRI MI?

Bir gazetecinin, ''Dün akşam, Anadolu Medeniyetleri Müzesinde IDEF-2007 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı resepsiyonu vardı. Saldırı Genelkurmay Başkanına mı, yoksa bölgeye mi yönelikti?'' sorusu üzerine, Önal, ''Şimdi sizinle net olan konuları paylaşacağımızı dünkü açıklamamda da söyledim. Şu anda net olan açıklamalarımız bunlardır. Bunun dışındakilerin hepsi varsayımdır. Çalışmalar devam ediyor. Yine somut sonuçlara ulaşıldıkça sizlerle paylaşılacaktır'' dedi.Önal, saldırgana ait fotoğrafın ellerinde olduğunu ve bunu basına dağıtacaklarını söyledi.

YURT GENELİNDE TERÖR EYLEMİ OLACAĞINA YÖNELİK UYARILAR


İstihbarat birimlerinden terör eylemleri olacağına yönelik bazı uyarılar geldiğinin ifade edilmesi üzerine de Önal, şunları kaydetti: ''Bir gün önce yapılan güvenlik zirvesinde bu konuda, olayların olabileceği değerlendirildi. Güvenlik güçlerimiz sadece Ankara'da değil tüm yurtta teyakkuz halindeydi ve çalışmalar en üst seviyede devam ettiriliyordu. Ama terörün nerede, ne zaman, nasıl olabileceğini kestirebilmek maalesef mümkün değil. Zaten terörün de amacı bu. Bu konudaki çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek, umarım bu son olur.''

''ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR''


''Olayı gerçekleştiren tek başına mı, yoksa bir kaç kişi mi?'' sorusunu yanıtlarken de Önal, şöyle konuştu:

''Şu anki bulgularımız tek başına olduğu konusunda. Ama tabii diğer iltisaklar (bağlantılar) da kendi tetkiklerimiz açısından devam ediyor. Olay çok yenidir, daha üzerinden 24 saat bile geçmeden bu işin ortaya çıkarılmış olması büyük bir başarıdır. Bundan sonrası için de çalışmalarımız devam ediyor.''

Olayla ilgili gözaltı olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de Önal, ''Hayır'' karşılığını verdi.

Plastik patlayıcının türüyle ilgili olarak Önal, ''A-4 olma ihtimali kuvvetle muhtemel. Üzerinde kimyasal analizler devam ediyor'' dedi. Gazetecilerin, ''saldırganın daha önce tutuklandığı'' yönündeki sözlerini anımsatmaları üzerine Önal, ''2 olaydan dolayı 1996 yılında bir afiş asma ve bu sırada bir de polise mukavemetten dolayı yakalanmış, 2 sene cezaevinde kalmış ve sonra tekrar çıkmış bir vatandaşımız'' diye konuştu.

Örgüt bağlantısı olup olmadığı sorusunu yanıtlarken de ''Örgüt üyeliği bağlantısı henüz tespit edilmedi. Çalışma devam ediyor. Şunu vurgulamak isterim, patlayıcının cinsi ve kullanım şekli itibariyle bölücü terör örgütünün tarzına uyuyor'' dedi.

AKKUŞ'UN AĞABEYİNİN İFADESİNE BAŞVURULDU

Ankara'da Anafartalar Çarşısı önünde gerçekleşen patlamaya üzerindeki plastik patlayıcının neden olduğu bildirilen Güven Akkuş'un ağabeyinin, poliste ifadesine başvurulduğu belirtildi.

Akkuş'un, Anafartalar Çarşısı önünde meydana gelen patlamaya karıştığının anlaşılması üzerine İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Çalışmalar sonucu Akkuş'un Kartal'da oturduğu belirlenen ve ismi açıklanmayan ağabeyi, polislerce ifadesine başvurulmak üzere şubeye getirildi.

Anne ve babası hayatta olmadığı belirtilen Güven Akkuş'un ağabeyi, şubedeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Daha önceden ''polise mukavemet'' ve ''yasa dışı örgüt üyesi olmak'' suçlarından 1996 yılında tutuklanarak cezaevine konulduğu öğrenilen Güven Akkuş'un, 2 yıl sonra cezaevinden tahliye olduğu ve bu tarihten itibaren ortadan kaybolduğu belirtildi.

AJANSLAR