kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Mayıs 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Kızgın değilim ama şekil üzücü oldu

Zülfikar Ali AYDIN - MERKEZ / ANKARA
Emekli Org. Başer: Kızgın değilim ama görevden alınma şeklim beni üzdü Dışişleri Bakanı Gül'e 'mekanizma bitti' dedim, aynı fikirdeydi Namus borcum var. 9 ay boyunca 5 kuruş almadan görev yaptım ..
Atatürk İlkeleri ve İnklap Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttüğü Yeditepe Üniversitesi'nde, Terörle Mücadele Genel Koorditörlüğü'nden alınmasıyla ilgili dün bir basın toplantısı düzenleyen Emekli Org. Edip Başer, toplantının başında herkesin süpriz olarak karşıladığı görevden almanın kendisi için doğal bir sonuç olduğunu söyledi. Hükümetin öne sürdüğü gerekçeleri kabul etmediğini söyleyen Başer şöyle konuştu: "Siyasi otorite ile her alanda her konuda aynı şekilde düşünmem mümkün değil. Gerisi onların takdirine kalır. Ama bunları açıklamam sakıncalı olur." Hükümetin tercihi ve takdiri olarak nitelediği kararla ilgili Başer, "Dış basına yaptığım açıklamanın asıl rahatsızlık yaratan kısmı bu görevle değil, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgilidir. Ben bunun şekil olarak beni üzdüğünü, bunun dışında görevden alma konusunda kızgınlığı ve kırgınlığım olamayacağını söylüyorum. Görev alanımla ilgili diğer bilgiler de zamanını bekleyecek" diye konuştu.

BÜYÜKANIT'A DA SÖYLEDİM
"Terörle mücadele mekanizmasının son bir gelişme sağlanana kadar sürdürülmesi" konusundaki görüşlerini Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ve Dışişleri Bakanı Gül'e de aktardığını belirten Başer şunları söyledi: "Değerlendirmemiz her ikisi tarafından itirazsız karşılanmıştır. Hatta Sayın Gül kendisinin de aynı kanıda olduğunu ifade etmişlerdir. Sabah Gazetesi'ne yapmış olduğum değerlendirme de bu değerlendirmenin özetinden ibarettir." Başer önceki gün kararı öğrenmesinin ardından katıldığı Nizipliler Derneği yemeğinde ise 9 aydır "5 kuruş almadan" görev yaptığını, İstanbul'dan Ankara'ya geliş gidişleri sırasında eşinin uçak biletlerinin ücretini bile cebinden ödediğini söyledi. Uzun süredir durumdan rahatsız olduğunu ifade eden Başer "Vatanıma borcumu ödeyeceğim. 41 yıldır bu vatana hizmet ediyorum, ölünceye kadar çalışmalarım devam edecek" dedi.