kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC

Enflasyona suç duyurusu

Yeni Haber
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, ''Mart ayı enflasyon sepetinin tespitinde kasıtlı ve organize bir şekilde gerçek dışı hesaplama yaptıklarını'' iddia ettiği Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yetkilileri hakkında, ''görevi kötüye kullanmak''tan suç duyurusunda bulundu.

Kart'ın avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, TÜİK yetkililerinin yasal uygulamalarının dışına çıkarak, enflasyon sepetinde gizlice değişiklikler yaptığı iddia edildi.

TÜFE hesaplamalarında kullanılan ana mal gruplarından ''haberleşme'' sepetine, Mart ayında 3 yeni ürün alındığı savunulan dilekçede, ''TÜİK, şehir içi görüşmelerdeki artışları hesaba katmamış, şehirlerarası ve milletlerarası görüşmeler ile sabit hattan GSM görüşme ücretlerindeki azalışları öne çıkararak telefon hizmetlerindeki fiyat gelişmelerinin TÜFE'ye net yansımasının daha sınırlı olmasını sağlamıştır'' denildi.

Enflasyon ve büyüme ile ilgili çalışmalar yapılırken TÜİK yetkililerinin, teknik ve objektif ölçüler yerine rakamlarda ve enflasyon sepetinde bilinçli oynama yaptığı iddia edilen dilekçede, ''TÜİK yetkililerinin, hükümeti, enflasyon ve büyüme konularında başarılı gösterme gayreti içinde hareket ettikleri'' savunuldu.

Dilekçede, ''TÜİK'in misyonuna ihanet ettiği, kurumun siyasi ve kişisel hesaplarla iğfal edildiği'' öne sürülerek, ''siyasi iktidarı başarılı göstermek amacıyla, ekonominin işleyişini, yatırım beklentilerini ve ekonominin temel ilkelerini ihlal ettiği'' iddia edilen kurum yetkililerinin görevlerini kötüye kullandıkları ileri sürüldü.

Suç duyurusu dilekçesinde, ''siyasi iktidarın kanunsuz emirlerini yerine getirdiği ve TÜİK'in teknik işlevini kaybetmesine yol açtıkları'' iddia edilen kurum yetkililerinin, Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesinde düzenlenen ''görevi kötüye kullanma'' suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

(AA)