kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC

Wal-Mart liderliği geri aldı

Fortune dergisinin araştırmasına göre perakende devi Wal-Mart ABD'nin en büyük şirketi seçildi. Şirket 351 milyar dolarlık cirosuyla liderliği geçen sene kaptırdığı Exxon Mobil'den geri aldı..
Dünyanın en büyük perakende şirketi olan Wal-Mart ABD'nin en büyük şirketi seçildi. Fortune dergisinin her yıl düzenlediği Fortune 500 Amerika sıralamasında Wal-Mart 351 milyar dolarlık cirosuyla ilk sırada yer aldı. Şirketlerin cirolarına göre sıralandığı listede Wal-Mart'ı 347 milyar dolarla petrol devi Exxon Mobil ve 207 milyar dolarlık cirosuyla da General Motors izledi. Böylece Wal-Mart ABD'nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 Amerika listesinde son altı yıl içinde beşinci kez birincilik koltuğuna oturdu. Yapılan yorumlara göre şirket özellikle organik gıda alanında tüketicilere sunduğu yeni ürünlerle cirosunu artırmayı başardı. Wal-Mart'ın net karıda 11 milyar dolar olarak gerçekleşti.

EN KÂRLI DÖNEM
Sıralamada göze çarpan bir diğer gelişme ise petrol şirketlerinin bu yılda kendilerine üst basamaklarda yer bulması oldu. Listenin zirvesinde bulunan ilk beş şirketin üçü petrol sektöründen geliyor. 'Fortune 500 Amerika' 2006 sıralamasında ilk basamakta yer alan Exxon Mobil bu yıl 347 milyar dolar ciroyla ikinci sırada yer aldı. Sektörün diğer iddialı şirketlerinden Chevron dördüncü, ConocoPhillips ise beşinci basamağa yerleşti. Fortune sıralamayla ilgi olarak hazırladığı haberinde ABD'li şirketlerin Fortune 500 sıralamalarının hazırladığı son 53 yılın en karlı dönemini geçirdiğini vurguladı. Öyle ki ABD'nin en büyük 500 şirketi arasına girmeyi başaran 31 halka arz edilmemiş şirketin kar toplamları bile 785 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2006 yılına kıyasla yüzde 29'luk bir artışa işaret ediyor. Sıralamada en çok kaybedenlerin başında ise otomotiv sektörüne mensup şirketler geliyor. Listeye göre üçüncü basamakta yer alan General Motors'un 2006 yılı kaybının 2 milyar dolar olduğu bildirildi. Yedinci basamakta bulunan Ford'un kaybı ise yaklaşık 13 milyar dolar. Forbes haberinde Ford'un son 53 yıldan beri ilk defa sıralamada ilk beşe giremediğine dikkat çekti.
Haberin fotoğrafları