kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Nisan 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Havalar ısındı keneler çıktı

AA
Giriş Saati : 07.04.2009 11:46
Güncelleme : 07.04.2009 20:07
Yeni Haber
Çorum Valisi Mustafa Toprak, hafta sonu itibariyle 95 kişinin kene ısırması sonucu sağlık kuruluşlarına başvurduğunu, ancak söz konusu kişilerde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı virüsüne rastlanmadığını bildirdi...
Vali Toprak, kenelerin ısırması sonucu bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının her yıl onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu hatırlattı. Çoğunlukla İç Anadolu Bölgesi'nde görülen hastalığın sadece geçen yıl 50'den fazla kişinin ölümüne neden olduğunu vurgulayan Vali Toprak, hastalığın kenelerden bulaştığına dikkati çekti.

Çorum'da bu hafta sonu itibariyle 95 kişinin kene ısırması sonucu sağlık kuruluşlarına başvurduğunu bildiren Toprak, ''Bu vatandaşlarımızın tümünde gerekli tahliller yapılmış ve tedavileri tamamlanmıştır. Pozitif bir vakaya rastlanmadı. Hepsinin durumu gayet iyi'' dedi.

ÖNEMLİ OLAN KORUNMAYI BİLMEK

Arazide çalışanların evlerine döndüklerinde vücutlarını kontrol etmeleri gerektiğini dile getiren Vali Toprak, kenelere karşı kırsal kesimlerde bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Ağustos ayının sonuna kadar riskin devam ettiğini anlatan Toprak, ''İnsanlarımız 'kenedir, bundan bir şey olmaz' diyor. Bu çok yanlış. Tedbirli olmak lazım. Havaların ısınmasıyla birlikte keneler de hareketlendi. Ağustos ayının sonuna kadar dikkatli olmak lazım. Dışarı çıkmamak gibi bir şey olamaz ama önemli olan korunmayı bilmektir. Bilinçli davranmak en iyisi. Bu konuda hastane ve sağlık ocaklarındaki uzman çalışanları hizmet içi eğitimden geçirdik'' şeklinde konuştu.