kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Nisan 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İstanbul Gösteri Merkezi bir anda yanıp kül oldu

Deniz DERİN / SABAH
07.04.2009
Tamamen yanan merkezin sahibi Mustafa Özbey, su kuyularını kapatan Büyükşehir Belediyesi'ni suçladı..


Eski adı Mydonose Showland olan İstanbul Gösteri Merkezi çadırının üst bölümünde dün sabah belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Temizlik görevlileri, teknik elemanlar ve idari görevlilerden oluşan 28 kişinin içerde bulunduğu sırada çıkan yangına müdahale etmeye çalışan personel, yangının büyümesiyle tahliye edildi. Yaklaşık 15 dakika sonra İstanbul'un 10 ayrı ilçesinden olay yerine gelen itfaiye ekipleri merdivenle havadan su sıktı. Çevre ilçelerden itfaiye ekiplerinin de desteğiyle yangın 2 saatte kontrol altına alındı. İstanbul Gösteri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özbey, sabotaj ihtimali üzerinde durduklarını belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a yönelik suçlamalarda bulundu.

'SU KUYUSU KAPATILDI'
Merkezin son teknoloji yangın söndürme sistemleriyle donatıldığını anlatan Özbey, "Sistemin bağlı olduğu su kuyuları 2 ay önce Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatıldı. Böyle bir yerin su kuyusu kapatılır mı? Bunun sonucuna kim, nasıl katlanacak?" dedi. 200 tonluk ayrı bir su bağlantısı istediklerini ama izin verilmediğini belirten Özbey, itfaiyenin de 1 saat geç geldiğini iddia etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı AKOM, itfaiyenin bir saat geç geldiği iddiasını yalanladı. Yapılan açıklamada ihbarın saat 10.08'de yapıldığı ve 10.09 da çıkış yapan Yeşilköy ve Bakırköy itfaiye ekiplerinin 5 dakikada olay yerine ulaştığı belirtildi.

'KUYULAR RUHSATSIZ'
Yangına 96 personel ve 24 araçla müdahale edildiği belirtilen açıklamada, gösteri merkezindeki kuyuların ruhsatsız olduğu gerekçesi ile Dünya Ticaret Merkezi yönetiminin şikâyeti üzerine 2005'ten bugüne kadar 4 kez mühürlendiği belirtildi.