kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
24 Ocak 2009, Cumartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Ta Nea gazetesi "Türk sanatçı sarsıcı itiraflar yaptı" diyerek haberi duyurdu.

Olgaç pişman oldu: 'Hepsi senaryoydu'

23.01.2009
Kıbrıs Harekâtı'nda esir bir Yunan askerini öldürdüğünü söyleyen Atilla Olgaç'ı Yunan basını manşetten verdi. Olgaç "Bütün anlattıklarım senaryoydu" dedi..
Rol aldığı dizi film "Kurtlar Vadisi"ndeki "Kılıç" rolüyle tanınan tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç'ın önceki gün "Orada Neler Oluyor" adlı TV programında söyledikleri sadece Türkiye'yi değil, Yunanistan'ı da karıştırdı. Programda, Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında askerliğini yaparken 10 Rum askeri öldürdüğünü itiraf eden Olgaç, kurbanlarından birinin bir esir olduğunu söylemişti. Olgaç, "İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü" demişti.

HABER RUM BASININDA
Rum basını, Olgaç'ın itiraflarını manşetten verdi. "Atilla'dan 10 infaza dair itiraflar" manşetiyle çıkan Politis gazetesi, Türk sanatçının 10 Rum'u öldürdüğünü şok ifadelerle anlattığını yazdı. Alitya gazetesi ise "10 Rum'u öldürdüm" başlıklı sürmanşet haberinde, "Şok: Türk sanatçı, 1974'te Rum esirleri nasıl öldürdüğünü itiraf etti" ifadelerine yer verdi. Gazete, Olgaç'ın programda anlattıklarını sayfalarına taşıdı. Olgaç'ın itiraflarını ilk sayfadan duyuran Filelevteros gazetesi ise, Rum kayıp ailelerinin talep ve iddialarına yer verdi.

HUKUKÇULAR ŞAŞKIN
Peki esir bir askeri "suratıma tükürdü" diyerek öldürmenin hukukta karşılığı ne? Olgaç'ın itiraflarını değerlendiren hukukçular, itirafların ispatlanması halinde iç ve dış hukukta sorun yaratacağını söyledi. Hukukçulara göre; öldürmenin keyfi olduğunun ispatlanması halinde Yunanların kayıp kişilerle ilgili uluslararası mahkemelerde bulunan çok sayıda dava dosyası yeni bir anlam kazanacak. İtiraf, Türkiye'ye Kıbrıs davasında ciddi zarar verebilecek.

ERTESİ GÜN ÇARK ETTİ
Öte yandan Olgaç, dün yaptığı yazılı açıklamada "Söylediklerim senaryoydu" dedi. Olgaç "Programda söylemiş olduğum 'Bir esir ve 10 kişiyi öldürdüm' cümlesi tamamen savaşın kötü ortamını, acımasızlığını, vahşetini insanları şoke ederek anlatmak adına tarafımdan yazılmış bir senaryodur. Bütün bunların bir senaryo olduğunu açıklamak isterken reklam dönüşü program bitmiştir. Gerçekle bir ilgisi yoktur" ifadelerini kullandı.