kapat
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
Okur Temsilcisi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
23 Eylül 2008, Salı
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Çizerler
Sabah Günaydın Cuma Cumartesi Pazar
 
24 Saat
24 Saat
Günaydın  
SİNAN AKYÜZ
Kadınlar&erkekler&ilişkiler

Boşanan erkekler için tavsiyeler

Boşanma sürecinde erkekler öz yıkıcılığın etkisinden kurtulamıyor. Oysa boşanma sürecinde psikolojik bir savaşa hazırlanmaları şart. Kendilerini suçlayan bir kadın olduğunu unutmadan, kendilerini sürekli suçlamaktan vazgeçmeleri de gerekiyor.
10 yıllık karımdan boşanmak üzereyim. Bu yüzden de kendimi son derece kötü hissediyorum. Hayatımı ve kendimi son bir aydır sorguluyorum. Nerede hata yaptığımızı düşünüyorum ama işin içinden bir türlü çıkamıyorum. Boşanan erkeklere bir tavsiyeniz var mı? (Celil S.)

Boşanan erkeklere 'bir!' tavsiyem değil 'bin!' tavsiyem var. Çünkü ben bir erkek olarak şu gerçeği bilirim ki; boşanan erkeğin ruh hali kadınların iddia ettiği gibi değildir. Peki, kadınlar neyi iddia ediyor? Boşanan erkekler kendileri kadar acı çekmez! Hayır! Bence boşanma sürecinde erkek öz yıkıcılığının etkisinden kurtulamıyor. Erkeğin bu öz yıkıcılığı da boşanma sürecinde ve sonrasında sık sık davranışlarını etkiliyor. Öyleyse bir erkek olarak bütün bunlardan az bir şekilde etkilenmek için ne mi yapmak gerekiyor?

CELLAT DEĞİLSİNİZ!

* BİR: Boşanma sürecinde kendinizi sakın suçlamayın! Zaten sizi suçlayan bir kadın olduğunu unutmayın.
* İKİ: Boşanma işlemleri sürerken kendinizi psikolojik savaşa hazırlayın. Mal paylaşımı, çocuk paylaşımı gibi konuların önünüze geleceğini bilin.
* ÜÇ: Şayet boşanmanın ilk adımını atan taraf sizseniz, kendinizi bir zalim gibi görmeyin.
Unutmayın ki siz bir cellat değilsiniz. Evlilikte her şeyin, hatalı olarak etiketlenen tarafın sorumluluğunda olmadığını, iki kişinin etkileşmesinin bir sorunu olduğunu anlayın.
* DÖRT: Evliliğiniz boşanma noktasına gelmişse, onu geri kazanmaya yönelik boşuna manevralar yaparak kendinizi tüketmeyin.
* BEŞ: Boşanmak üzere olduğunuz eşinizin sizden sonra da seks hayatı olacağını unutmayınız. Bu düşünceye kendinizi alıştırınız. Seks konusunda kadın sizin tapulu malınız değildir.
* ALTI: Mal paylaşımında kendinize karşı adil olunuz.
Boşanmak üzere olduğunuz kadına "İstediğin her şeyi alabilirsin!" demeyiniz.
* YEDİ: Eşinizden boşandıktan sonra eski alışkanlıklarınızdan tamamen vazgeçiniz.
Eski alışkanlıklarınızdan vazgeçmezseniz ya eski eşinize tekrar geri dönmeye çalışırsınız, ya da yeni birini bulup evlenmek istersiniz.