kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Tüp bebek tedavisinden kaçınmak boşanma nedeni sayıldı

Yeni Haber
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen eşinin isteğine uymayan kocayı haksız buldu. Yargıtay, tüp bebek tedavisinden kaçınmayı boşanma nedeni saydı.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma ile ilgili emsal bir karara daha imza attı. Dairesi, tüp bebek tedavisinden kaçınan kocayı haksız bularak, bu durumun boşanma nedeni olabileceğini belirtti.

Çocuk sahibi olmak isteyen S.B. ye doktorlar, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabileceğini söylediler. S.B. nin kocası K.B. tedavi için doktora gitmeyi kabul etmedi. S.B. de tüp bebek tedavisinden kaçınan kocasından boşanmak için dava açtı. Yerel Mahkeme, S.B. nin açtığı boşanma davasını reddetti.

S.B. kararı temyiz etti. Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak, davanın kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Gerekçeli kararda şu görüşlere yer verildi:

"Toplanan delillerle davalı kocanın tüp bebek tedavisinden kaçındığı ve birlik görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşmaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır"

ANKA