kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ürologa 'tecavüz' suçlaması

ANKA
Kırklareli'nde üroloji uzmanı, prostat muayenesi için kendisine gelen hastasına 'fiili livata'da bulunduğu iddiasıyla mahkeme önüne çıktı..
Kırklareli'nde yaşayan 37 yaşındaki hasta, 2 ay boyunca üroloji uzmanının özel muayenehanesine giderek prostat tedavisi olmaya başladı. Karın ve makattan üç kez muayene olan hastanın rahatsızlığı geçmeyince doktordan yeniden randevu aldı. Ürolog doktorun, kendisine prostat masajı yapacağını belirterek yüzüstü yatırdığını iddia eden hasta, doktorun el ve parmaklarıyla prostat masajı yapmaya başladığını ve birkaç dakika sonra sanık doktorun iki elinin de omzunda bulunduğunu anlaması üzerine hemen toparlanıp "sen nasıl doktorsun" diye bağırarak odadan çıktığını iddia etti.

EN AZ 7 YIL HAPİS
Hasta, kendisine fiili livatada bulunduğu iddiasıyla doktordan şikâyetçi oldu. Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi, mağduru ve tanıkları dinledikten sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan mütalaa istedi. Mahkeme, sanık doktorun fiili livata suçunu işlemediğine kanaat getirdikten sonra beraat kararı verdi. Kararı bozan Yargıtay, doktorun fiili livata suçunu işlediğine karar vererek mahkûmiyet hükmü kurulmasını istedi. Yargıtay, kararında, "Namus ve iffetine yönelik eylemin kendisini küçük düşüreceğini bile bile katılanın iftira etmesi için bir neden olmadığı"na dikkat çekti. Yerel Mahkeme, Yargıtay'ın verdiği karara uyarsa ürolog doktor 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yeniden yargılanacak. Mahkeme, beraatta direnirse, dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine gelecek.