kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çocuklar ''uzaya' meraklı

Yeni Haber
Dünya genelinde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 4 ülkede uygulanan ''Space Camp'' organizasyonunda, 7-15 yaş arasındaki çocuklara yönelik düzenlenen yaz kamplarına katılımın özellikle son 3 yılda ciddi oranda arttığı bildirildi.

İzmir'de kurulu bulunan ''Space Camp Türkiye'' Pazarlama ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Melda Güner, Uzay Kampı fikrinin, aya ilk insanlı uçuşu gerçekleştiren Apollo 11 uzay aracını taşıyan Saturn V roketlerinin tasarımcısı bilim adamı Dr. Wernher Von Braun tarafından hayata geçirildiğini söyledi.

Merkezi ABD'de bulunan organizasyonun, 2000 yılında İzmir'de de uygulamaya başlandığını, böylelikle dünya genelindeki 4 ülkede uzay kamplarının hayata geçirildiğini belirten Güner, şöyle devam etti:

''Uzay Kampı, Türkiye 7-15 yaş grubundaki öğrencileri bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip, uygulamalı eğitimlerle bireysel gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyor. Türkçe ve İngilizce sunulan programlarda eğitim almanın yanı sıra takım çalışması ve liderlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik de değişik aktiviteler gerçekleştiriyoruz.''

Programa katılan çocukların, uzay hakkında genel bilgilerin yanı sıra ''uzaya yolculuk'' konusunda da eğitildiğini ifade eden Güner, İzmir Serbest Bölgesi'ndeki kurumlarında eğitim alan çocukların gerçek bir uzay mekiğinin boyutlarındaki similatör aracıyla tüm kontrolleri kendileri yaparak ''uzaya yolculuk'' gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Programa katılmak isteyenlerin özellikle son 3 yılda yüzde 75'lere varan ölçüde artış kaydettiğini belirten Güner, ''ABD'de yapılan bir araştırma, uzay kampına katılan çocukların yüzde 80'inin ilerleyen yıllarda fen-matematik alanlarına daha eğilimli olmaya başladığını ve başarı yüzdesinin arttığını ortaya koydu. Yani kamplar, öğrencilerin bir anlamda yaşamlarında da etkin rol alıyor'' diye konuştu.

Güner, 2008 yılı yaz kampına Mayıs ayı itibariyle bine yakın başvurunun yapıldığını, kamp dönemine kadar bu sayının bin 500'e çıkmasını beklediklerini kaydetti.

PROGRAMDA NELER VAR?

Uzay kampı Türkiye'nin entegre bir bina olarak projelendirildiğini ifade eden 'Space Camp Türkiye'' Pazarlama ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Melda Güner, binada 325 yatak kapasiteli yatakhane, sınıf, eğitim similatörleri, bilgisayar, fen ve hidroponik laboratuvarı, Mars kontrol odası, gerçek bir uzay mekiği boyutlarındaki similatör aracı, yer kontrol merkezi, kafeterya, kantin, 8 yataklı revir, gözlem evi, sinema salonu, yıldız evi ve değişik sergi salonlarının bulunduğunu söyledi.

Bina içindeki sınıfların yanı sıra roket fırlatma sahasının bile bulunduğu alanda eğitim alan çocukların kişisel gelişimine önemli katkıların sağlandığını belirten Güner, 6 günlük uluslararası yaz kampına katılmanın bedelinin ise İngilizce program için 550, Türkçe program için 480 dolar olduğunu bildirdi.

(AA)