kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Mayıs 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

DGS'ye başvurular yarın başlıyor

Yeni Haber
Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce 13 Temmuz'da yapılacak. Sınav için başvurular yarın başlayacak ve 21 Mayıs'ta sona erecek.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) yapılan açıklamaya göre, Meslek Yüksekokulu mezunları ile Açıköğretim Ön lisans Programları mezunlarının, 4 yıllık fakülteye girişlerine imkan sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için başvurular, yarın başlayacak ve 21 Mayıs'ta sona erecek. 13 Temmuz'da gerçekleştirilecek DGS, üniversite rektörlüklerinin bulunduğu illerde gerçekleştirilecek. DGS'ye, meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabilecekler.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programına yerleştirme Ankara Üniversitesi tarafından adayların DGS puanlarına göre yapılacağından, bu programa başvuracak adaylar da DGS'ye girecek.

Açıköğretim dahil dört ve daha fazla yıllık programlardan önlisans diploması alan veya alacak olanlar DGS'ye başvuramayacak.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, başvuru merkezlerinden, 2008-DGS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formundan oluşan başvuru evrakını 2 YTL karşılığında başvurma süresi içinde alacaklar. 50 YTL olan sınav ücreti başvuru işleminden önce ilgili bankaya yatırılacak ve başvurular elektronik ortamda yapılacak. 2007-DGS'ye başvurmuş olan adaylar başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklar. 2007-DGS'ye başvurmamış adaylar ise başvurularını, başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklar. Başvuruda, Başvuru Hizmeti Ücreti olarak 3 YTL adaylar tarafından ödenecek.

Başvuru merkezleri ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr adresinden duyurulacak.

(ANKA)