kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Nisan 2007, Cumartesi
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
Carlos Slim
Gates'i yakalamasına 3 milyar dolar kaldı
MAHMUT SANCAK
13 yıldır dünyanın en zenginleri sıralamasında ilk sırada bulunan Bill Gates'in tahtı sallanıyor. Meksikalı Carlos Slim sıralamada 2'nci basamağa yükselerek Gates ile aradaki farkı 3 milyar dolara indirdi..
Meksikalı milyarder Carlos Slim'in Forbes'un her yıl düzenlediği milyarderler sıralamasındaki yükselişi devam ediyor. Geçen yıl servetini 19 milyar dolar birden artırarak dolar milyarderleri sıralamasında üçüncü sıraya yerleşen Slim'in gözü artık liderlikte. Gelen bilgilere göre Forbes'un son olarak geçen ay yayımlanan listesinin ardından geçen süre içerisinde servetini 4 milyar dolar daha artıran Slim, ikinci sırada bulunan ünlü yatırımcı Warren Buffett'ı da geride bıraktı. Slim böylece Forbes'un zenginler listesine 3.5 milyar dolarla en zengin Türk olarak giren Hüsnü Özyeğin'in toplam servetini bir ayda kazandı. Bu arada 53 milyar dolarlık serveti bulunan Slim'in bu yıl 13'üncü defa dünyanın en zengin insanı seçilen Bill Gates ile arasında 'yalnızca' 3 milyar dolar kaldığı bildirildi. Bill Gates'in serveti ise 56 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Slim'in servetindeki hızlı artışa gerekçe olarak gelişen Meksika ekonomisiyle Slim'in sahibi olduğu şirketlerin piyasa değerlerindeki hızlı artışı gösteriliyor.

BABASI OSMANLI'YDI

Oldukça ilginç bir başarı hikâyesine sahip olan Slim'in babası Yusef Selim Haddad Lübnan'da doğdu. O dönemler Osmanlı toprağı olan Lübnan'da yaşayan Haddad 1902 yılında Lübnan'dan ayrılarak iki kardeşiyle birlikte Meksika'ya göç etti. Burada emlak işine giren Haddad kısa sürede büyük başarıya ulaştı. Zengin bir Meksikalının kızı Linda Helu ile evlenen Haddad'ın altı çocuğu oldu. Forbes'un listesinde üçüncü sırada bulunan Carlos Slim Helu çiftin beşinci çocuğuydu. Meksikalılar, Haddad'ın Selim olan soyadını tam telaffuz edemedikleri için ailenin soyadı zaman içerisinde Slim olarak değişti.

TELMEX'LE YÜKSELDİ
Oldukça iyi bir eğitim alan Carlos Slim inşaat mühendisi oldu ve baba mesleği olan inşaatçılığı bir süre daha devam ettirdi. Slim'in asıl başarısı ise 1990 yılında Meksika'da özelleştirilen telekom şirketi Telmex'i satın almasıyla birlikte başladı. 1996 yılında Meksika Borsası'nın başkan yardımcılığını da yürüten Slim 1998 yılına kadar New York Borsası Latin Amerika Komitesi'nin başkanlığını yürüttü. Sonraki yıllarda bu görevlerinden ayrılan Slim, telekom devi MCI'da bulunan hisselerini satarak elde ettiği geliri kendine ait sabit telefon operatörü Telmex ve mobil telefon şirketi America Movil'e yatırdı. Özellikle America Movil'in hisse değerleri hızla gelişen pazar nedeniyle kısa sürede üçe katlayınca Slim'in servetine servet katıldı. Slim'in telekom sektörünün yanı sıra Volaris adlı bir de havacılık şirketi bulunuyor. 67 yaşındaki Slim geçen sene de servetini 6 milyar dolar birden artırarak üçüncü sıradaki yerini korumuştu.
Haberin fotoğrafları