kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Nisan 2007, Cumartesi
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
KİPTAŞ'ın Mimar Sinan Evleri kaçak çıktı
ERHAN ÖZTÜRK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu KİPTAŞ'ın İmar Müdürü Semih Demirci, "Hedefi tutturmak için ruhsat beklemeden inşaata başladık. Fazla söylenecek bir şey yok. Sorumluluk belediyede" dedi..
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu KİPTAŞ'ın Büyükçekmece'nin Mimarsinan Beldesi'nde yaptırdığı 712 konutun kaçak olduğu ortaya çıktı. İnşaatına bir yıl önce başlanan ve temmuzda teslim edilecek Mimar Sinan Evleri'nin planların ve ruhsatları Mimarsinan Belediyesi tarafından halen onaylanmadı. 712 daire için 6 bin kişinin başvurduğu öğrenilirken KİPTAŞ İmar Müdürü Semih Demirci, inşaatın kaçak, sorumluğun ise belediyeye ait olduğunu söyledi. İnşaatın ruhsat işlemleri için belediyeye 1.5 ay önce başvurduklarını belirten KİPTAŞ İmar Müdürü Semih Demirci, "Sorumluluk bizde, fazla söylenecek bir şey yok. Yönetmeliğe göre planlar yaptık. Ancak belediye hem planları, hem de planlara bağlı ruhsatı henüz vermedi. Daha doğrusu biz ruhsat için müracaatlarımızı yeni başlattık" dedi. İnşaatların bitmek üzere olması ve ruhsat için yeni müracaat edilmesinin hukuki bir sorumluluğu olup olmadığı konusunda ise Demirci şöyle konuştu: "İnşaata başlamadan önce projeleri hazırlıyoruz. İlgili belediyeye de bu projeleri gönderdik. Hedeflenen konut sayısı olduğu için inşaatın başlamasıyla, ruhsat işlemlerinin aynı zamana denk getirmemiz bazen sıkıntı yaratıyor. Çünkü ruhsat işlemleri uzun sürüyor. Biz de taahhütlerimizi yerine getiremiyoruz, inşaatların teslimini geciktiriyoruz. Hedeflenen konut sayısını yakalamak için belediye ile olan işlemleri geriden takip ediyoruz. Mimarsinan Belediyesi ile konuyla ilgili sürekli görüşüyoruz. Ruhsat ve diğer işlemleri en kısa sürede bitireceğiz."

KİPTAŞ HARÇ ÖDEMİYOR
Konutların kaçak olduğunu belirten bir belediye yetkilisi, bugüne kadar kaçak inşaat yapılmasından dolayı herhangi bir işlemin yapılmadığını söyledi. Yetkili şunları söyledi: "İnşaattan çıkan hafriyatın nereye ne şekilde döküldüğünü bilmiyoruz. KİPTAŞ'ın konutlarının yapıldığı bölgede 5 kattan yüksek bina yok. Söz konusu binalar 10 kat olarak yapılıyor. Harçların ve proje bedellerinin belediyeye ödenmesi gerekiyor. KİPTAŞ bunlardan kurtulmak için resmi müracaatı yapmıyor. Belediye inşaatlara kaçak inşaattan tutanak tutması lazım. Projeler tasdik olmadan tapular çıkarılamaz."