kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Nisan 2007, Salı
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
Şeker Hoca vaaz verdi 100 kişi organ bağışladı
Ömer ADIYAMAN - Sırrıberk ARSLAN MALATYA / MERKEZ
Malatya'daki Şeker Hoca lakaplı imam Celal Tilgen, 7 ay önce organlarını bağışladı. Hoca'nın "Allah katında sevaptır" vaazlarıyla cemaatten de 100'den fazla kişi bağış yapmaya ikna oldu..
Malatya Şeker Fabrikası'nın içinde bulunan Şeker Camisi'nin "Şeker Hoca'' lakaplı imamı Celal Tilgen, 7 ay önce organlarını bağışladı. Şeker Hoca'nın organlarını bağışlamasının yanı sıra cemaate de sürekli organ bağışında bulunmaları yönünde telkinde bulunması üzerine 100'den fazla kişi organlarını bağışlamaya karar verdi. Tilgen, "Organlarını bağışlayanlar bana organ bağış kartını gösteriyor. Bu kişiler de başkalarını etkilese, işte kamuoyu böyle oluşur ve toprağa gömülüp boşa gideceğine bazı insanlara yaşam olur, hayat olur" dedi.

'BAĞIŞ BÜYÜK SEVAP'
İmam Celal Tilgen, toplumda bazı kişilerin organ bağışını farklı algılayıp insanları yönlendirdiğini ifade ederek, "Organ bağışı toplumumuzda farklı algılanıyor. Oysa ki, dinimizce caiz olan bu davranış Allah katında da büyük sevaptır. Ben bunu sürekli olarak vaazlarımda belirtiyordum. Kendim bağışta bulunduktan sonra bunu da camide dile getirdim ve insanları organlarını bağışta bulunmaya ikna etmeye çalışıyorum. Herkesi bağışta bulunmaya çağırıyorum. Bilhassa kan bağışında bulunalım. Vücudunuz müsait ise kan bağışında bulunmanın, kan vermek insan sağlığı açısından da çok önemli olduğunu tıp söylüyor" dedi. 'HÜLYA

AVŞAR'DAN ETKİLİ'
"Şeker Hoca'' lakaplı Tilgen "Bu işte din adamlarının fetva vermesi Türkiye genelinde sayısız insanın organını bağışlaması demektir. Hülya Avşar çıkıp basında 'Organlarımı bağışlıyorum. Siz de organ bağışı yapın' dese örnek alanlar olabilir. Ama bir din görevlisinin bununla ilgili devamlı fetva vermesi bu rakamı artırır. Malatya'da eğer bu rakam 100'den fazla olduysa Türkiye genelinde tüm din adamları bu konu üzerinde dursa bu rakam 100 bini bulur. Benim gibi bir din adamı çıkıp, bu yılki modayı konuşsa kimse dinlemez. O konuda da Hülya Avşar'ı dinlerler." Basın Yayın ve Halkla İlişkiler mezunu "Şeker Hoca'' lakaplı Celal Tilgen, vaazları, duaları ve cemaate tavsiyeleriyle Malatya'nın en renkli simalarından biri.