kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Nisan 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İşte ikinci elde fiyat listesi

AA
Giriş Saati : 01.04.2009 14:06
Güncelleme : 01.04.2009 23:08
Yeni Haber
ÖTV indirimiyle yaşanan fiyat düşüşü, ikinci el otomobillere de yüzde 20'ye ulaşan oranlarda yansımaya başladı...
Sıfır kilometre otomobillerde özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimiyle yaşanan fiyat düşüşü, ikinci el otomobillere de yüzde 20'ye ulaşan oranlarda yansımaya başladı.

Bursa İkinci El Oto Galericileri Çarşısı (Oto-Koop) Başkanı Sebahattin Seyit yaptığı açıklamada, 15 Marttan bu yana geçerli olan ÖTV indiriminin ardından yeni otomobil satışlarında inanılmaz hareketlilik yaşandığını söyledi.

İndirimden sonraki ilk hafta ikinci el sektöründe piyasanın tamamen durduğunu ifade eden Seyit, birçok galerinin satmak için aldığı otomobillerin elinde kalması nedeniyle zarar ettiğini dile getirdi. Genellikle galerilere sadece otomobilini satmak isteyenlerin geldiğini ifade eden Seyit, şunları söyledi:

''Eldekiler çıkmadan yenileri gelmeye başladı. Ancak son günlerde piyasa dengeyi buldu. ÖTV indirimi ikinci el otomobil fiyatlarına da yansıdı, fiyatlar düştü. Satan çokken alıcı bulunmayınca ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 20'ye varan oranlarda düşüş oldu. Bizler, normalde 15 bin liraya aldığımız otomobile 12-13 bin lira arasında fiyat vermeye başladık. Çünkü satış fiyatlarımızı da geri çekmek zorunda kaldık. Özellikle 1600 cc'lik otomobillerde fiyat düşüklüğü yaşanıyor.''

Seyit, birçok tüketicinin ikinci el otomobilini yüksek fiyattan satıp, yenisini ucuza almaya çalıştığını belirterek, piyasada ikinci el otomobil patlaması yaşandığı bir dönemde bunun mümkün olmadığını vurguladı.
Sıfır kilometre otomobillerde olduğunu gibi ikinci el otomobil satışlarında da canlanma yaşandığına değinen Seyit, şöyle konuştu:

''Seçimler bitti. Satışların daha da hareketlenmesini bekliyoruz. Düşen fiyatlar cazibeyi iyice artırdı. Şu anda en çok 10 ile 20 bin lira arasında satılan otomobiller ilgi görüyor. Fiyatların düşük kalması gerekiyor. Bu yüzden ÖTV indiriminin 3 ayla sınırlı kalmaması önemli. Yeni otomobiller ve ikinci elde fiyatlar ne kadar düşük olursa sıcak para döngüsü o kadar fazla olur. Bu durum, ekonomiye de olumlu yansır.''

Seyit, 15 Hazirandan sonra ÖTV indiriminin kalkmasıyla fiyatların aniden yükseleceğine işaret ederek, bu durumda piyasanın tamamen tıkanacağını, bu yüzden yeni otomobillerde indirimin uzun vadeye yayılması gerektiğini bildirdi.

* ÖTV İNDİRİMİNDEN SONRA İKİNCİ ELDE BAZI OTOMOBİLLERİN FİYATI ŞÖYLE DEĞİŞTİ: