kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
16 Mart 2009, Pazartesi
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

İşte ekonomi paketinin ayrıntıları

AA
Giriş Saati : 16.03.2009 08:43
Güncelleme : 16.03.2009 16:56
Yeni Haber
Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomide dördüncü tedbir paketi, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. ..
Bakanlar Kurulunun otomotiv ve beyaz eşyada özel tüketim vergisi, konutlarda ise katma değer vergisi indirimlerine ilişkin düzenlemesi, yarın yürürlüğe girecek. Vergi indirimleri 15 Haziran 2009'a kadar geçerli olacak.

Resmi Gazete'te yayımlanan Karar ile net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerinde katma değer vergisi (KDV) oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi. Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu Karar kapsamında teslim ettikleri konutlar nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek.

Özel tüketim vergisi (ÖTV) oranı da, ticari araçlarda yüzde 10'dan yüzde 1'e, motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyen otomobillerde yüzde 37'den 18'e, 250 cm3'ü geçmeyen motosikletlerde yüzde 22'den 11'e, otobüslerde ise yüzde 1'den sıfıra çekildi.

Söz konusu oran minibüslerde yüzde 9'dan yüzde 2'ye, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardan motor silindir hacmi 3000 cm3'ü geçmeyenlerde yüzde 10'dan yüzde 1'e düşürüldü.

İŞTE OTOMOBİLLERİN İNDİRİMLİ FİYATLARI...

ELEKTRONİK VE BEYAZ EŞYA

Kararname ile elektronik ve beyaz eşyadan alınan yüzde 6,7'lik özel tüketim vergisi de, yine 3 ay süreyle sıfırlandı.

15 Haziran'a kadar ÖTV oranları sıfırlanan ürünler arasında evlerde kullanılan bulaşık ve çamaşır makinaları ile buzdolapları, elektrik süpürgeleri, radyolar, traş makinaları ile video kayıt ve gösterme cihazları yer aldı.

Bakanlar Kurulu, bankalar ve finansman şirketlerince ticari amaçla kullanılmamak kaydıyla gerçek kişilere kullandırılan tüketici kredilerinde, kaynak kullanımını destekleme fonu (KKDF) kesintisini yüzde 15'den yüzde 10'a indirdi. Karar, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

* ESKİ VE YENİ ÖTV ORANLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...