kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Temmuz 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kapatma davası 28 Temmuz'da başlıyor

AA
Yeni Haber
Anayasa Mahkemesi heyeti, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayı 28 Temmuz Pazartesi gününden itibaren görüşmeye başlayacak.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayı 28 Temmuz Pazartesi günü görüşmeye başlayacaklarını belirterek, ''Müzakerelere pazartesi günü başlarız. Artık 3 gün mü sürer, 5 gün mü sürer, 10 gün mü sürer onu bilemeyiz'' dedi.

Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Müzakereler aralıksız devam edecek mi?'' sorusu üzerine Kılıç, ''Bunu o kadar çok soruyorsunuz ki bunları defalarca size söyledik. Tabi ki devam edecek. Başlandığı zaman, görüşmelerimiz, müzakerelerimiz devam eder. Sonuç alındığında da her zaman olduğu gibi size kısa bir açıklama yapılacak'' dedi.

''Dosyanın kapsamlı olması, sürecin uzamasına sebep olabilir mi?'' sorusuna karşılık da Kılıç, ''Onu şu anda bilemeyiz. Müzakerelere pazartesi günü başlarız. Artık 3 gün mü sürer, 5 gün mü sürer, 10 gün mü sürer onu bilemeyiz. Onu bilemem. O, o andaki müzakerelerin seyrine göre şekil alacaktır. Onunla 'şu gün biter, şu kadar sürede biter, şu kadar zamanda sonuçlanır' şeklinde bir değerlendirme yapmak oldukça zor'' yanıtını verdi.

Anayasa Mahkemesi heyetinin yapması beklenen Rusya gezisinin ne zaman gerçekleşeceğinin sorulması üzerine Kılıç, ''Bizim için ülkenin sorunları önemlidir. Eğer bu konuda bizim gitmememizi gerektiren bir durum olursa biz bu seyahate gitmeyiz. Bizim için öncelik ülkemizin sorunlarıdır. Ona biz takılmayız'' dedi.

Heyetin pazartesi gününden itibaren başlayacağı müzakerelerin hafta sonları da yapılıp yapılmayacağına yönelik bir soruyu da Kılıç, ''Görüşmelerin nasıl bir seyir izleyeceğini şu anda bilmek mümkün değil. O nedenle o konularda bize çok fazla bir şey sormayın'' diye yanıtladı.
Yüksek Mahkeme heyeti, bugün saat 13.30'da toplanarak, bazı kanunların iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle açılan 10 davada ilk ve esas incelemesini yaptı.

Mahkeme heyeti, bu toplantının ardından AK Parti hakkında açılan kapatma davasının görüşülmeye başlanacağı günü belirledi.Yüksek Mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesi raportörü Alparslan Altan gazetecilere açıkladı.

Altan, ''Mahkeme heyetimiz bugün yapmış olduğu görüşme sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında açılmış olan kapatma davasını 28 Temmuz 2008 Pazartesi günü görüşmeye başlayacağına karar vermiştir'' dedi.

Altan, davanın ne kadar sürede sonuçlanacağına ilişkin sorular üzerine, ''Belli değil. Görüşmelerin gidişatına bağlı'' diye konuştu. ''Açıklamayı neden siz yapıyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine de Altan, ''Genel sekreter vekili olduğum için'' dedi.AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Yüksek Mahkeme'ye sunduğu raporunda, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın reddine karar verilmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 28 Temmuz Pazartesi'nden itibaren ''her gün aralıksız görüşmeye başlayacaklarını ve mümkün olan süratle sonuca ulaşmak için çalışacaklarını'' söyledi.

Paksüt, bugün yaptıkları değerlendirme sonucu davayı, 28 Temmuz Pazartesi gününden itibaren görüşmeye karar verdiklerini, görüşmelerin her gün aralıksız süreceğini bildirdi.

Paksüt, ''28 Temmuzdan itibaren her gün aralıksız görüşmeleri sürdürüp, mümkün olan süratle sonuca ulaşmak için çalışacağız'' diye konuştu.

Karar verilinceye kadar ara vermeden çalışacaklarını vurgulayan Paksüt, zorunlu bir sebep olmadığı sürece mümkün olan süratle çalışmalarını devam ettireceklerini ifade etti.

AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak. Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekiyor.Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Yüksek Mahkeme'ye sunduğu raporunda, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın reddine karar verilmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.