kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Caddelere ''elektrik süpürgeli'' temizlik

Yeni Haber
Çankaya'da temizlik işlerini yürüten özel bir temizlik firması, elektrik süpürgesi dizaynında tasarladığı motorlu konteyner cihazı ile Kızılay ve Sakarya Caddesi'ni temizlemeye başladı.

Firma Genel Müdürü İsmail Hakkı Amasya, iki zamanlı motorlu cihazla, hem işçiden tasarruf sağladıklarını, hem de ortalığı tozutmadan en hijyenik temizliği yaptıklarını söyledi.

Çöp konteynerına ilave edilen motor aksamı ile makinenin çalıştığını ve 1 litre benzininin 6 saatte tüketildiğini bildiren Amasya, şöyle devam etti:

''Çankaya Belediyesi Katı Atık Toplama Merkezi bünyesinde 124 çöp toplama aracı ve 600 civarında personelle çalışıyoruz. Kızılay ve Sakarya Caddesi gibi başkent nüfusunun en yoğun yaşadığı bölgede temizlik faaliyetini sürdürüyoruz. Vatandaşlardan özellikle de gençlerden biraz daha çevreye ve temizlik kurallarına uymalarını istiyoruz.''

Yeni dizayn edilen motorlu konteyner cihazından henüz 4 adet olduğunu bildiren Amasya, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın talimatı ile cihaz sayısını 50-60 adete çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

Cihazın yüksek bir maliyet gerektirmediğini ve yaklaşık bin YTL civarında olduğunu ifade eden Amasya, ''Türkiye'de bizim dışımızda bir belediyede yok. Zaten üretim bizim tarafımızdan konuyla ilgili teknik arkadaşlarımızla birlikte yapıldı ve dizayn edildi'' dedi.

Ankaralı vatandaşlar da yeni karşılaştıkları cihazı ilgiyle izleyerek, yaptığı vakumlu temizlik karşısında hayrete düştüklerini belirterek, ''Evde kullanılan elektrikli süpürge gibi temizlik yapıyor ve daha hijyenik bir temizlik sağlıyor. Caddeler daha temiz bir görünüme kavuştu'' dediler.

AA