kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Haziran 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Gebze’de öz annesi tarafından dövülüp işkenceye maruz kalan 6 yaşındaki Selma, bir hafta sonra hayatını kaybetmişti.

Çocuklar fiziksel ve cinsel saldırı kurbanı

Zülfikar Ali AYDIN SABAH
Adli Tıp'a bir yılda yapılan 230 başvuru arasında, 'oynarken düştü', ya da 'zehirlendi' diye getirilen 51 çocuğun, aslında cinsel ve fiziksel istismara uğradığı ortaya çıktı..
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki Adli Tıp Anabilim Dalı'na son bir yıl içinde gerek savcılık, gerek bireysel, gerekse avukatlar aracılığıyla toplam 230 başvuru yapıldı. Anabilim dalında istismar, ruhsal ve fiziksel travma, işkence, darp iddialarıyla ilgili rapor hazırlandı. Başvurular, Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevki Sözen tarafından değerlendirilerek bir rapor haline getirildi.

MUAYENE YAPILIYOR
Rapora göre, başvuruda bulunan 230 kişiden 130'u hastanelerin acil servislerine başvurduktan sonra, Adli Tıp Anabilim Dalı'na sevk edildi. Geri kalan 100 kişiyse savcılık ve avukatlar aracılığıyla ya da bireysel olarak başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanların 179'u yetişkinken, bunların çoğunluğunu kadınlar oluşturdu. Mahkemeler tarafından yapılan başvurularda ise ilk sırayı işkence iddiaları aldı. "Merdivenden düştü", "kardeşi itti", "zehirlendi" gibi gerekçelerle hastanelere kaldırılan 51 çocuğun Ayapılan incelemelerinde, ya cinsel ya da fiziksel istismara uğradıkları anlaşıldı. Prof. Dr. Sözen, uzmanlar tarafından fiziksel ve ruhsal muayeneleri yapılan çocuklarla ilgili bilgi verirken, "Doktorlar, hastane bünyesindeki servislere ya da çocuk kliniğine gelen çocuklarla ilgili şüphe ettikleri vakaları, sorunun asıl nedenini öğrenmek ve ayrıntılı muayene için bize gönderiyor. Çocuklarla ilgili yaptığımız ayrıntılı fiziksel ve ruhsal muayenelerde, daha çok aile içi cinsel istismar, aile dışı yakın çevre cinsel istismarı, okulda fiziksel istismar ve mahallede fiziksel ve cinsel istismara uğradıklarını tespit ettik. Bunlarla ilgili savcılıklara ve mahkemelere ayrıntılı raporlar yazıyoruz" diye konuştu.
Haberin fotoğrafları