kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çocukların sigortalanması için son gün

OKAN MÜDERRİSOĞLU
OKAN MÜDERRİSOĞLU
Yeni sosyal güvenlik yasası yürürlüğe girmeden önce çocuklarının emeklilik hakkını düşünen anne ve babalar için son gün 30 Nisan. 30 Nisan'dan önce sigortalanan çocuklar, hem daha fazla emekli aylığı alabilecek hem de daha erken emekli olabilecek.

1 GÜN SİGORTA NE KAZANDIRACAK?
Küçük çocuklar, yaşları ile uyumlu "mankenlik, reklam filmi, dizi çekimi, katalog için foto modellik" gibi işlerde sigortalı gösterilebilecek. Ayrıca ilköğretimini tamamlamış olması kaydıyla berber, çiçekçi gibi esnafların yanında sigortalı olarak çıraklık yapanlar da şanslılar arasına girecek. Yeni yasa yürürlüğe girmeden birkaç gün de olsa sigortalı bir işte çalışan çocuklar, emekli olma şartları açısından, bugünkü yasaya tabi olacak. Çocuğun bugün sigortalı olması şunları kazandıracak:
- Kız çocuğu 7.200 gün prim yerine 7000 gün prim ödeyerek emekli olacak. 65 yaş yerine, 58 yaşını doldurduğunda emekliliğe hak kazanacak.
- Erkek çocuğu 7200 gün yerine 7000 gün prim ödeyerek emekli olacak. 65 yaş yerine 60 yaşını doldurduğunda emeklilikli dilekçesi verebilecek.
- Kız çocuğu da erkek çocuğu da yüzde 20 fazla emekli aylığı alacak. 10 puan fazla emekli aylığı bağlanacak.