kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Aralık 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Ertuğrul Güven

Türki cumhuriyetlerin başkentlerini bilmiyorduk

Emre Taner'in çalışma arkadaşı Ertuğrul Güven MİT'çilerin bazı konularda cahil olduğunu itiraf ediyor: Nasıl olsa ABD'den istihbarat geliyor diye bakıyorduk..
* Teoman Koman MİT Müsteşarlığı için sizi önerince Özal ne cevap vermiş?
Teoman Koman, beni ve Emre'yi önerirken "Bunların ikisi de tabandan gelme, ikisinden biri müsteşar olursa iyi olur" demiş. Bana sonradan Özal'ın sağ kolu olan Halil Şıvgın söyledi. "Senin ismin ön plana çıkmıştı ama Demirel niyeyse istemedi" dedi.

* Bakü'ye neden gönderildiniz?
Sürgündü tabii. Sönmez Köksal geldikten sonra reorganizasyona ihtiyaç olduğunu söyledik. Bölge başkanlarının bulunduğu bir toplantı yapmıştık, teşkilatın bant kayıtlarında vardır. Ben iç güvenlik istihbaratı ile dış istihbaratın ayrılması gerektiğini söyledim.

* Çoğu istihbaratçı bunun Türkiye şartlarına uygun olmadığını ileri sürüyor ama...
Bence denenmeli. Biz MİT olarak "İstihbarat yapsak ne olur yapmasak ne olur" havasındaydık. Amerika'dan istihbarat geliyor diye bakıyorduk. Hatta Türki Cumhuriyetlerin baş şehri neresi onu bile bilmezdik. Bu konularda hakikaten cahildik, bilgisizdik. Politika geliştiremedik, açıkçası ihtiyaç da duymadık. Şimdi iç güvenlik ve dış istihbarat ayrılırsa daha verimli oluruz diye düşünüyorum.

* MİT'e dışarıdan birinin müsteşar olarak atanması içerde çok tepki çekmiş. Tepki gösterenlerin başında da siz geliyormuşsunuz. O zamanki üst yönetim neden Köksal'ı kabullenmek istemedi?
Maalesef Köksal döneminde hizipler ortaya çıktı. "4 E" operasyonu ile uzaklaştırıldık. Bir gün bir sarı zarf geldi. Sarı zarf bizde atama demektir. Ben anladım tabii. Emre Taner Kıbrıs'a gönderildi, Ertan Ömerbeyoğlu Almanya'ya, ben Bakü'ye ve Erkan Ersil de Özbekistan'a gönderildi. Azerbaycan'da darbeyi haber vererek Türkiye'nin itibarını kurtardık. Demirel bizim telefonumuz üzerine aradı Aliyev'i. Azerbaycan'da Başbakan Çiller'in eşi Özer Çiller'in ticari faaliyetleri vardı. Aliyev'in devrilmesini istiyorlardı.

* Emre Taner'in Kürt sorunu konusundaki uzmanlığı nereden geliyor?
Emre Taner'in Kürt sorunu hakkındaki uzmanlığı sorgulardan elde ettiği bilgileri fersah fersah aşar. Bu konuda çok kitap okuduğunu biliyorum. Ben de sol örgütlere bakıyordum. Karl Marx Üniversitesi'nde okuyan bir öğrencinin okuduğu kadar kitap okuduğumu söyleyebilirim. Kürt sorunu konusunda da en iyi uzman Emre'dir.