kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Aralık 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Yargıtay: Eşe terörist demek boşanma nedeni

ANKA
Yargıtay, eşine "Terörist", "Deve gibi boynun var", "Ayakkabın çocuk mezarı gibi" diyen kadına açılan boşanma davasını reddeden mahkemenin kararını bozdu..
Eskişehir 2. Aile Mahkemesi, eşinin kendisine "Terörist", "Deve gibi boynun var", "Çocuk mezarı gibi ayakkabın var" ve "Karga gibi burnun var" sözlerini kullandığı iddiasıyla boşanma davası açan kocanın davasının reddine karar verdi. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, mahkemenin verdiği red kararının bozulmasına hükmetti. Yargıtay, gerekçeli kararında şu görüşleri dile getirdi: "Yapılan soruşturma ve toplanan delillerle davalı kesin mehil içinde delillerini bildirmediği gibi, davacıya sürekli olarak 'terörist', 'Deve gibi boynun var', 'Çocuk mezarı gibi ayakkabın var' ve 'Karga gibi burnun var' gibi sözlerle hakaret ettiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında eş dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz bir gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır."

'ŞİŞKO' DA YASAKLI
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yetkilileri ayrıca, eşe karşı "Şişko, bana yakışmıyorsun", "Zürafa gibisin", "Çirkin", "Öküz" ve "Dana gibi görünüyorsun" gibi hakaretlerin ve alay edici sözlerin kullanılmasını da boşanma nedeni saydıklarını belirtti.