kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ağustos 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

ABD Irak'taki varlığını azaltacak

Yeni Haber
ABD ordusunun, Irak'taki durumla ilgili gelecek ay açıklanacak bir raporun olumlu çıkması durumunda, Irak'taki Amerikan askeri varlığının ve görevlerinin gelecek yıldan itibaren azaltılmasını düşündüğü ve bu durumda olası kısmı çekilme rotalarından biri olarak Türkiye'nin gündeme gelebileceği bildirildi.

ABD'nin bu yılbaşlarında aldığı kararla Irak'taki asker sayısını artırmasının başarı derecesinin ölçülmesi için, Irak'taki koalisyon kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un 11 veya 12 Eylül'de sunacağı rapor bekleniyor.

Bu raporun ağırlıkla olumlu bir tablo çizmesi durumunda Başkan George W. Bush'un, ABD'nin Irak'ta halen 160 bini aşan asker sayısını gelecek yıldan itibaren kademeli olarak azaltmayı gündeme getirmesi bekleniyor. Bu durumda geride kalan askerlerin de çatışma görevlerinden çok, Irak ordusunun eğitimine ağırlık vermesi hedeflenecek. Gelecek yılki başkanlık ve Kongre seçimleri öncesinde Bush üzerinde, mensubu bulunduğu Cumhuriyetçi Parti'den, Irak'tan asker çekmeye başlanması yönünde gelen baskılar bulunuyor. ABD ordusunun da geniş çaplı bir çekilme planını henüz geliştirmediği, ancak kuvvet azaltılmasına yönelik planlama hazırlığına başladığı kaydedildi.


Associated Press (AP) ajansına göre, Amerikan kaynakları, Irak'taki ABD askeri gücünün azaltılması kararının çıkması durumunda, kısmı çekilme için ana rotanın, Irak'a girişteki gibi, Kuveyt olacağına işaret etti. Üst düzey bir Amerikalı askeri yetkili, AP'ye açıklamasında, kısmı çekilmenin daha kolay ve güvenli olması için, ilave rotalar olarak Türkiye ve Ürdün seçeneklerinin de düşünüldüğünü söyledi.

Yetkili, bu çerçevede bazı Amerikan birliklerinin ve bunların teçhizatının Türkiye ve Ürdün toprakları üzerinden çekilmesi ihtimali konusunda bu iki ülkeyle olası görüşmelerin temelinin oluşturulması için, ABD ordusunun hazırlık çalışması yapmakta olduğunu kaydetti. Ancak kısmı çekilme konusunda şimdiye kadar hiçbir resmi karar alınmadığına, ilk planda Petraeus'un raporunun bekleneceğine ve ardından kararın Başkan Bush'a ait olacağına işaret ediliyor.SAVAŞ AMERİKAN GAZETELERİNDE ARTIK DAHA AZ YER ALIYOR

ABD'de yayımlanan araştırmaya göre, Irak savaşı Amerikan gazetelerinde giderek daha az yer alıyor. Basın alanında araştırmalar yürüten "Project for Excellence in
Journalism" kuruluşu tarafından yapılan araştırmada, gazetelerde savaş haberlerinin yerini yavaş yavaş 2008'de yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili haberlerin aldığı ortaya çıktı.

Savaş haberlerine ilgisizliğin nedeninin, Kongre'de çoğunluğu elinde bulunduran Demokratların Irak'taki Amerikan birliklerinin çekilmesiyle ilgili bir takvim belirlenmesi konusundaki başarısızlığının ardından başkentte savaşa ilişkin iç siyasi tartışmalara gösterilen ilgideki azalma olduğu belirtildi.

Seçime daha bir yıl olmasına rağmen 2007'nin ikinci yarısında seçime yönelik haberlerin arttığını ortaya koyan araştırma, Amerikan yazılı ve görsel basınının ilk sıralarındaki haberler arasında Virginia Üniversitesi'nde 33 kişinin katledildiği olay, göçmen konusu, küresel ısınma ve terörizmle ilgili haberlerin bulunduğunu gösterdi.