kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Ağustos 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Ümraniye'nin Yeni Çamlıca Mahallesi sakinlerinin ihbarı üzerine önceki gün Kurbağalıdere'de çok sayıda kuş ölümü tespit edilerek araştırma başlatılmıştı.

Kurbağalıdere'de siyanür tespit edildi

Serdar CANIPEK / MERKEZ
Kurbağalı Dere'deki kuş ölümleri üzerine harekete geçen İSKİ, suda siyanür olduğunu belirledi. Şimdi kaçak üretim yapan imalathane aranıyor..
Kurbağalıdere'deki kuş ölümleriyle ile ilgili İSKİ'nin yaptığı incelemelerde dere suyuna siyanür karıştığı tespit edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada "13 Ağustos 2007 tarihinde Ümraniye ilçesi Yeni Çamlıca Mahallesi İmar İskan Blokları mevkisinde bulunan dere üzerinde kuş ölümleri gözlenmiştir. Kurbağalıdere, yağmur sularını taşıyan ve yağışsız havalarda kuru olan bir deredir. Yapılan tespitte bir miktar suyun dereye aktığı görülmüş ve alınan numune İSKİ laboratucarlarında tahlil edilmiştir. Suyun geldiği yeri tespit etmek için hat üzerinde araştırma yapılmış, Tem Otoyolu kenarında bulunan bir menfezden zehirli atıkların vidanjörle boşaltıldığı tespit edilmiştir. Zaman zaman vidanjörlerin bu menfeze gelerek yasadışı olarak atıklarını boşalttıkları anlaşılmıştır. Laboratuvar analiz sonuçları dereye akan suyun "siyanür" içerdiğini göstermektedir.

ARITMA ÇIKIŞLARINA KONTROL
İSKİ'nin açıklamasında bölgede "kaplama" faaliyeti gösteren ve siyanür kullanan imalatçıların Atıksu Arıtma Tesisi bulunduğuna dikkat çekilirken, bu imalatçıların arıtma çıkış sularının da kontrol edileceği belirtildi. İSKİ'nin ayrıca bölgede son dönemde denetimsiz kaçak üretim yapan imalathane olup olmadığını da araştırdığı kaydedildi.