kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

80 yaşındaki müslüman Alman sünnet oldu

Yeni Haber
Almanya'da 15 yıl önce tanıştığı Rizeli arkadaşı sayesinde Müslüman olan 80 yaşındaki Alman vatandaşı Paul Gruener tatil için geldiği Rize'de sünnet oldu.

Almanya'da 15 yıl önce bir Türk ile tanıştıktan sonra Müslümanlığı seçen Gruener, Resul adıAlmanya'da 15 yıl önce tanıştığı Rizeli arkadaşı sayesinde Müslüman olan 80 yaşındaki Alman vatandaşı Paul Gruener tatil için geldiği Rize'de sünnet oldu.nı kullanmaya başladı.

Geçen yıl hac vazifesini gerçekleştiren Paul Gruener bir ay önce Rize'nin İkizdere ilçesine tatil amacı ile geldi. Burada sürekli ibadetini yerine getiren Gruener'e vatandaşlar büyük sevgi ve ilgi gösterdi. Turizmci Köksal Hapeloğlu ile tanışan Gruener, Hapeloğu'nun tavsiyesi ile sünnet olmaya karar verdi.

Gruener için Rize merkezde, sünnet öncesi kuran ve dua okundu. Gruener'in sünnet öncesi tedirgin olduğu gözlendi. Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Şaban Çoruh, Gruener ile sünnet öncesi konuşarak kendisini sakinleştirdi.

Gruener, sünnet sonrası gayet iyi olduğunu belirterek, Çoruh'a teşekkür etti.

İnsanlar için değil kendisi için sünnet olduğunu ifade eden Gruener, ''Politikacı değilim. Kendim için ve dinim için sünnet oldum. Tam bir Müslüman olmak istedim. Tam bir Müslüman olarak ölmek istedim. Bu nedenle sünnet olmaya karar verdim'' dedi.

Sünneti gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Çoruh ise çok başarılı bir ameliyat olduğunu kaydederek, ''Hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Çok rahat bir operasyon oldu. 80 yaşında birini ilk kez sünnet ettim. Yaş itibarı ile diğer sünnetlere göre biraz daha zor. Bu nedenle kontrol ve tedavisini takip edeceğiz'' diye konuştu.

Sünnet sonrası Gruener'e Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, İkizdere Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu ve turizmci Köksal Hapeloğlu tarafından altın takıldı. Bakırcı, Gruener'e Kur'an-ı Kerim hediye etti.Gruener'in beş çocuk babası olduğu ve çocuklarından ikisinin helikopter kazasında öldüğü öğrenildi.

(AA)