kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ağustos 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Kavgacı çifte ceza

Yeni Haber
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde eşini döven koca ile kayınvalidesine şiddet uygulayan eşine 2 ay boyunca günde bir saat kamuda çalışma cezası verildi.

Alınan bilgiye göre, bir fabrikada işçi olarak çalışan Zeynel Ağvez (28) hakkında, eşi Çeşminaz Ağvez'i darbedip yaraladığı, Çeşminaz Ağvez (23) hakkında ise kayınvalidesi Gülüzar Ağvez'e şiddet uyguladığı için 26 Ekim 2005 tarihinde ''kasten yaralama'' suçundan kamu davası açıldı.

Gebze 2. Sulh Ceza Mahkemesinde, açılan davanın 27 Mart 2007 tarihinde görülen son duruşmasında Mahkeme, eşini 'kasten yaralamak' suçundan Zeynel Ağvez'e 3 bin YTL para cezasının yanında 2 ay süre ile günde bir saat kamuda çalışma cezası, eşine ise kayınvalidesine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 2 bin YTL para cezası ile 2 ay süre ile kamuda günde bir saat çalışma cezası verdi.

Zeynel Ağvez, kendisine verilen cezayı, fabrikadaki işinden çıktıktan sonra Gebze Spor Müdürlüğüne bağlı Gebze Spor Salonu'nda bakım ve temizlik hizmetlerinde günde bir saat çalışarak cezasını çekmeye başladı. Eşi Çeşminaz Ağvez ise olaydan sonra ailesinin yanına gittiği Erzincan'ın Refahiye ilçesinde çekmeye başladı.

Ağvez çiftinin cezası, Gebze ve Refahiye Cumhuriyet Savcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şubesi Müdürlüğündeki görevliler tarafından sürekli takip ediliyor. Çiftin cezası eylül 2007 sonunda sona erecek.

DENETİMLİ SERBESTLİK UYGULAMASI

AB'ye uyum çerçevesinde yaklaşık 1.5 yıl önce uygulamaya konulan Denetimli Serbestlik Uygulaması, suçluyu cezalandırma yerine topluma kazandırmayı hedefliyor.

Bu uygulamanın yürürlüğe girmesiyle, Gebze'de ilgili mahkemelerce işlenen suç ve şahsi özellikler dikkate alınarak 16 kişiye içkili yerlere, internet kafelere, kahvehaneler ile eğlence yerlerine girmeme, kitap okuma, fidan dikme cezası ile evde hapis cezası verildiği öğrenildi.

(AA)