kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mayıs 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Yönetmen Fatih Akın, Nurgül Yeşilçay ve Tuncel Kurtiz, "Yaşamın Kıyısında" filmiyle Türkiye'yi Cannes'da temsil etti.

Cannes'da fırsat kaçtı

Belkıs KILIÇKAYA - PARİS
Bir Türk'ün Cannes Belediyesi'ne borç takması, Türkiye'ye pahalıya patladı. Türkiye'yi tanıtacak 12 metrekarelik afiş bu yüzden Festival Sarayı'nın yakınına astırılmadı..
Cannes Film Festivali'nde Türkiye'nin tanıtımı Cannes Belediyesi'ni dolandırdığı iddia edilen bir Türk nedeniyle yapılamadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, festivalde Türkiye'nin tanıtımını yapmak amacıyla girişimlerde bulundu. Cannes Festival Sarayı'nın tam karşısına 120 metrekarelik bir tanıtım afişi basıldı. Afişin altındaki dev ekranda ise Türkiye ve İstanbul'un tanıtım filmlerinin gösterilmesi öngörüldü. Ancak filmlerin ekranda gösterilmesine izin verilmedi. Paris Turizm Müşaviri Serpil Varol, filmlerin gösterim izninin belediye tarafından verilmediğini belirtti ve nedenini şöyle anlattı:

'MASRAFLARINI ÖDEMEDİ'
"Cumali Varer adlı bir Türk geçen yıl Cannes-İstanbul arasında yat yarışı düzenledi. Biz de turizm bürosu olarak kendisine destek vermiştik. Ancak reklam şirketinin bize aktardığına göre Varer, Cannes Belediyesi'ne ait otellere olan borçlarını ve bu arada limandaki faaliyetlerine ilişkin masraflarını ödememiş. Cannes Belediyesi ise bu sebeple dev ekranda yayınlanacak Türkiye'nin tanıtım reklamlarına izin vermedi."